RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Spięcie na linii Londyn-Paryż. Odwołano szczyt obronny

Brytyjski minister obrony Ben Wallace spotka się ze swoim francuskim odpowiednikiem w innym terminie (fot. PAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA)
Brytyjski minister obrony Ben Wallace spotka się ze swoim francuskim odpowiednikiem w innym terminie (fot. PAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA)

Planowane na przyszły tydzień spotkanie ministrów obrony Wielkiej Brytanii i Francji zostało odwołane w związku z niezadowoleniem Paryża po zawarciu paktu obronnego między Wielką Brytanią, USA i Australią (AUKUS) – poinformował dziennik „The Guardian”.

Premier Australii: Mamy zastrzeżenia do skuteczności bojowej francuskich okrętów

Premier Australii Scott Morrison powiedział podczas konferencji prasowej w Sydney, że jego kraj miał „zasadnicze i poważne zastrzeżenia” odnośnie...

zobacz więcej

Ben Wallace oraz Florence Parly mieli odbyć dwustronne rozmowy w Londynie oraz wystąpić na dwudniowym posiedzeniu Rady Francusko-Brytyjskiej. W spotkaniu Rady, która w tym roku obchodzi swoje 50-lecie, mieli wziąć udział także szefowie sztabów obu państw. Jednak współprzewodniczący Rady, były brytyjski doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Peter Ricketts potwierdził, że jej posiedzenie zostało przełożone na późniejszy termin.

W związku z tym, jak pisze „The Guardian”, przyjazd Parly do Londynu stracił rację bytu, choć strona brytyjska miała nadzieję, że do spotkania ministrów dojdzie mimo wyrażanego przez Francję oburzenia po zawarciu paktu AUKUS.

Francja nie odwołała swojego ambasadora z Wielkiej Brytanii, tak jak zrobiła to w piątek z ambasadorami w USA i Australii, tym niemniej bardzo krytycznie wypowiadała się także na temat Wielkiej Brytanii. Jednym z głównych powodów francuskiego oburzenia jest to, że wskutek zawarcia paktu Australia zerwała podpisaną umowy na dostarczenie przez Francję okrętów podwodnych, wybierając zamiast tego technologię amerykańsko-brytyjską. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej