RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

„Cud św. Januarego”. Krew patrona Neapolu upłynniła się [WIDEO]

W niedzielę krew patrona Neapolu, przechowywana w ampułce w katedrze w tym mieście, ponownie się upłynniła. „Cud św. Januarego” został ogłoszony przez metropolitę abp. Domenico Battaglię.

„Chcę, aby był ze mną w raju”. Przebaczenie 11-latki zmieniło życie jej zabójcy

Scenę, podczas której Maria na łożu śmierci mówi niskim głosem, że chce przebaczyć swojemu oprawcy Alessandrowi Serenelliemu, kazali mi powtarzać...

zobacz więcej

Kościół katolicki obchodzi 19 września wspomnienie św. Januarego. Od kilkuset lat tego właśnie dnia krew patrona Neapolu upłynnia się. Tak też stało się i tym razem. Abp Domenico Battaglia wyjął w niedzielę ampułkę z relikwiarza przechowywanego w Królewskiej Kaplicy Skarbu św. Januarego („Reale
Przy ołtarzu duchowny przechylał fiolkę w prawo i w lewo, by udowodnić, że zakrzepnięta krew upłynniła się. Dla mieszkańców stolicy Kampanii oznacza to pomyślność i bezpieczeństwo. Wierni w tym roku prosili świętego o to, by pomógł im „przezwyciężyć pandemię” koronawirusa. Podczas uroczystości 16 grudnia ubiegłego roku nie doszło do cudu, co dla neapolitańczyków oznaczało zapowiedź nieszczęścia.

Cud znakiem dla miasta


Następnie metropolita odprawił mszę świętą. Zaznaczył, że cud jest darem i ważnym znakiem dla miasta, ale nie wyrocznią, do której można się zwrócić.

– Wspaniale jest gromadzić się wokół tego ołtarza w celu celebracji Eucharystii życia i proszenia o wstawiennictwo św. Januarego, byśmy kochali coraz bardziej życie i Ewangelię. Nie zawsze nam się to udaje, bo życie naznaczone jest słabościami i kruchością – zaznaczył.

To była pierwsza uroczystość w dzień św. Januarego, jaką odprawiał abp Battaglia mianowany w lutym ubiegłego roku – poinformowała telewizja Rai News. Zakrzepnięta krew św. Januarego przechowywana jest w dwóch szklanych fiolkach i zwykle upłynnia się trzy razy w roku: 19 września (w rocznicę męczeństwa świętego), 16 grudnia (w rocznicę erupcji Wezuwiusza w 1631 r., która miała być zatrzymana przez interwencję świętego) oraz w sobotę poprzedzającą pierwszą niedzielę maja (dla przypomnienia przeniesienia relikwii świętego z cmentarza Agro Marciano do Katakumb Capodimonte, dziś znanych jako Katakumby św. Januarego).

Zobacz także: 56-latkowi w szpitalu Monaldi w Neapolu wszczepiono „sztuczne serce Aeson z biologicznymi zastawkami”


Dzień pamięci ofiar mafii. Na Pałacu Królewskim projekcja ponad 900 nazwisk

Ponad 900 nazwisk włoskich ofiar mafii od piątku do niedzieli jest wyświetlanych na Pałacu Królewskim w Neapolu. Projekcję zorganizowano przy...

zobacz więcej

Zdarzyło się już, że krew nie upłynniła się według tradycyjnych dat bądź do „cudu” doszło poza wskazanymi dniami. W marcu 2015 roku krew upłynniła się podczas wizyty papieża Franciszka. Do podobnego zdarzenia doszło w 1848 w obecności Piusa IX. Natomiast w 2016 roku krew nie upłynniła się, a w 2018 roku natomiast „cud” pojawił się przed eucharystią.

Św. January urodził się ok. 270 roku. Był biskupem Benewentu. Jak podają dokumenty z V w., wtedy też, gdy cesarzem był Dioklecjan, doszło do wybuchu prześladowania chrześcijan. Duchowny trafił do więzienia, gdzie przechodził tortury.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Pewnego dnia on i kilkoro innych uwięzionych chrześcijan zostali rzuceni lwom na pożarcie, ale zwierzęta nie zbliżyły się do nich. Następnie ok. 305 roku zostali skazani na ścięcie w pobliżu Pozzuoli. Gdy ciało biskupa krwawiło po ścięciu głowy, jedna z chrześcijanek miała zebrać do flakonika jego krew. Relikwie świętego były przenoszone w różne miejsca, aż w 1497 roku dotarły do Neapolu.

Zobacz także: W Pompejach pod Neapolem odkryto skamieniałe szczątki


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej