RAPORT

Tusk kontra Tusk

PO i Niemcy boją się ujawnić dane. Chodzi o potężne pieniądze

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i szef Platformy Obywatelskiej Donald Tusk podczas Campus Polska Przyszłości (fot. PAP/Tomasz Waszczuk)
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i szef Platformy Obywatelskiej Donald Tusk podczas Campus Polska Przyszłości (fot. PAP/Tomasz Waszczuk)

Mijają trzy tygodnie, odkąd portal tvp.info poprosił zagraniczne instytucje o informacje, ile pieniędzy przekazały Platformie Obywatelskiej na organizację Campusu Polska Przyszłości. Ponieważ na nasze wiadomości odpowiedziała tylko jedna z fundacji, pytania przesłaliśmy również do biura PO i biura prasowego Campusu Polska. Tam nasze maile zupełnie zlekceważono. Jeden z polityków miał ujawnić, że koszt całej imprezy znacznie przekroczył 1,5 mln zł, ale nie chciał zdradzić więcej szczegółów. Co ukrywają działacze opozycji?

Zmiana najważniejszego polityka w Europie. Prof. Krasnodębski o konsekwencjach dla Polski

Pod wieloma względami Niemcy są dla Polski kluczowym partnerem. Po 16 latach, najważniejszy głos przestanie tam należeć do Angeli Merkel. Czy to...

zobacz więcej

Po Campus Polska Przyszłości najwięcej mówiło się o Sławomirze Nitrasie. To on ( zdaniem Rafała Trzaskowskiego) miał być pomysłodawcą imprezy, to jego słowa ( o piłowaniu katolików) najczęściej cytowano i wreszcie to on w rozmowie z „Super Expressem” miał przyznać, że wydarzenie pochłonęło grubo ponad półtora miliona złotych.

A może całość przekroczyła nawet dwa lub trzy miliony? Tego nie wiadomo, bo polityk PO nie chciał mówić o szczegółach.

Zobacz także ->  Campus Niemcy Przyszłości. Tusk wskrzesza PO za pieniądze Berlina

Sprawa jest interesująca, bo wśród partnerów imprezy były zagraniczne organizacje powiązane z partiami politycznymi. Zapytaliśmy je, ile pieniędzy przekazały organizatorom wydarzenia, ale na nasze pytania odpowiedzieli jedynie pracownicy Robert Schuman Institute – działającego jako instytucja szkoleniowo-polityczna Europejskiej Partii Ludowej. O ich stanowisku w tej sprawie szerzej informowaliśmy  TUTAJ.

Kluczowa informacja była jednak taka, że ich wsparcie dla organizatorów „było całkowicie niefinansowe”. Kto więc przekazał tak dużą sumę?

„Polacy nigdy nie wyrzekli się wolności”. Kurdyjski portal opublikował tekst prezesa IPN

W kurdyjskim serwisie informacyjnym BasNews ukazał się artykuł prezesa IPN Karola Nawrockiego przybliżający historię walki Polaków o wolność w...

zobacz więcej

Niemcy milczą


Najwięcej kontrowersji budzi fakt, że wśród sponsorów Campus Polska Przyszłości jest Fundacja Konrada Adenauera należąca do niemieckiej partii CDU Angeli Merkel. Byli politycy PO wskazywali już wielokrotnie, że  PO korzysta ze wsparcia organizacji zza Odry.

Niestety, i tym razem niełatwo będzie jednak ustalić szczegóły ich relacji. Choć czekaliśmy trzy tygodnie, na pytania portalu tvp.info niemiecka fundacja w ogóle nie odpowiedziała.

Zobacz także ->  Trzaskowski wyda miliony u Niemców, którzy wspierają jego projekt

Tymczasem warszawski ratusz kierowany przez Rafała Trzaskowskiego chce wydać 100 mln zł na wynajem biur w wieżowcu należącym do niemieckiego Commerz Real. Jak informowało wpolityce.pl, niemiecka spółka z grupy Commerzbank jest kierowana przez Manfreda Knofa, który pracował właśnie dla Fundacji Konrada Adenauera.

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Przez Warszawę przeszedł XVI Narodowy Marsz Życia i Rodziny

Ulicami Warszawy przeszedł w niedzielę XVI Narodowy Marsz Życia i Rodziny, któremu przyświecało hasło „Tato - bądź, prowadź, chroń”. Był on m.in....

zobacz więcej

Platforma milczy


O ile braku odpowiedzi ze strony zagranicznych fundacji można się było spodziewać, to brak jakichkolwiek informacji od biur prasowych PO i Campusu Polska jest zastanawiający. W naszych wiadomościach prosiliśmy jedynie o wskazanie, ile kosztowało całe wydarzenie i jaka jego część została pokryta ze środków Platformy Obywatelskiej, a jaką dołożyli partnerzy Campusu: Fundacja Konrada Adenauera, Robert Schuman Institute, International Republican Institute oraz Incredible Inspirations.

W rozmowie z mediami Sławomir Nitras mówił o kwocie „na pewno przekraczającej 1,5 mln zł”, ale proszony o szczegóły zaznaczał, że „nie umie ich do końca określić”.

Zobacz także ->  Impreza PO kosztowała ponad milion? Była działaczka: Mogli dać na chore dzieci

Tymczasem Nitras jest przecież przedstawicielem partii, która domaga się od PiS przejrzystości w funkcjonowaniu kilkunastu ministerstw, wielu państwowych instytutów i potężnych spółek skarbu państwa. Apelują, by wszystko było klarowane i przejrzyste. To słuszne postulaty, ale w ustach polityków opozycji, którzy odpowiadają tylko za jeden jedyny projekt (Campus Polska Przyszłości) i nie potrafią się z niego rozliczyć, brzmią co najmniej śmiesznie.

Campus Polska Przyszłości trwał od 27 sierpnia do 2 września. Wzięło w nim udział około 1000 uczestników i 200 panelistów. Kto pokrył koszty ich wyżywienia i zakwaterowania. Kto zapłacił za wynajem budynków, sprzętu i występy artystów? Póki co, to jeszcze tajemnica – głęboko skrywana przez PO i jej zagranicznych sponsorów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej