RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kobieta została wyświęcona na pastora. To żona przyszłego premiera

Para jest małżeństwem od 1988 roku i ma trzech synów (fot. Erik Valestrand/Getty Images)
Para jest małżeństwem od 1988 roku i ma trzech synów (fot. Erik Valestrand/Getty Images)

Marit Slagsvold, żona przyszłego premiera Norwegii Jonasa Gahr Store z Partii Pracy, który w poniedziałek wygrał wybory parlamentarne, została w niedzielę wyświęcona na pastora luterańskiego Kościoła Norwegii.

Zabrali dzieci po porodzie. Norwegia ponownie skazana za łamanie praw człowieka

43 minuty po porodzie, na szpitalnej sali, norwescy urzędnicy odebrali noworodka matce. Teraz Europejski Trybunał Człowieka w Strasburgu orzekł, że...

zobacz więcej

Para jest małżeństwem od 1988 roku i ma trzech synów. Slagsvold była dotychczas socjologiem i terapeutą w nurcie Gestalt. Po dodatkowych studiach teologicznych wykształciła się na pastora.

– To był wyjątkowy dzień dla naszej rodziny, jestem bardzo dumny – oznajmił po uroczystej mszy w katedrze w Oslo Jonas Gahr Store.

Mąż brał udział w nabożeństwie


Jak zwróciły uwagę norweskie media, Store znalazł czas na uczestnictwo w nabożeństwie mimo wielogodzinnych negocjacji z partiami, z którymi ma utworzyć większość w parlamencie. Dodatkowo lider mającej wejść w skład rządu Partii Centrum Trygve Slagsvold Vedum jest krewnym Marit Slagsvold.

Zobacz także: B. jezuita obrabował zakon i wziął ślub z 91-latką. Jego wspólnik ją okradł

Wybory w Norwegii. Premier Solberg uznała porażkę

Rządząca od ośmiu lat Norwegią premier Erna Solberg z Partii Konserwatywnej pogratulowała zwycięstwa w poniedziałkowych wyborach parlamentarnych...

zobacz więcej

Kościół, w którym żona premiera sprawować będzie posługę, znajduje się zaledwie kilka minut spacerem od rezydencji premiera, gdzie wkrótce zamieszka para. – Mamy bardzo mądrego pastora – stwierdziła z radością biskup Kari Veiteber, odnosząc się do wyświęcenia Slagsvold.

Do Kościoła Norwegii (Den norske kirke), który jest protestanckim Kościołem tradycji ewangelicko-augsburskiej, należy ok. 70 proc. Norwegów.

Partia Pracy Jonasa Gahra Store zwyciężyła w poniedziałek w wyborach do norweskiego parlamentu, zdobywając 26,3 proc. głosów. Ugrupowanie to pokonało rządzącą od ośmiu lat Norwegią Partię Konserwatywną (20,4 proc.) premier Erny Solberg.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej