RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Niebezpiecznie w Hiszpanii. Doszło do wybuchu wulkanu na Kanarach [WIDEO]

Po wybuchu wulkanu Cumbre Vieja na należącej Wysp Kanaryjskich La Palmie, ewakuowano około 5 tysięcy osób, w tym turystów. Nie ma dotąd informacji o ofiarach. Wulkan wybuchł po tygodniu wzmożonej aktywności sejsmicznej, wyrzucając lawę, popiół i ogromny słup dymu.

Pożary w Kalifornii. Strażacy chcą uratować sekwoje

W Kalifornii strażacy, by uratować przed pożarem wielkie sekwoje w Narodowym Parku Sekwoi, owijają je aluminiowymi ognioodpornymi kocami –...

zobacz więcej

Władze nie wykluczają, że konieczna będzie ewakuacja do 10 tysięcy ludzi. W niedzielę późnym wieczorem na Wyspy Kanaryjskie przybył premier Pedro Sanchez. Szef hiszpańskiego rządu odwołał wyjazd do Nowego Jorku na sesję Zgromadzenia Ogólnego ONZ, aby z bliska śledzić rozwój sytuacji na wyspie La Palma.

Wulkan wybuchł w niedzielę o godziny 15.20 czasu kanaryjskiego w niezamieszkanej strefie leśnej, jednak pięć pobliskich gmin znajduje się w stanie pogotowia. Jeszcze przed wybuchem prewencyjnie ewakuowano stamtąd około 300 osób.

Agencja EFE poinformowała, że wybuch został poprzedzony trwającymi ponad tydzień „tysiącami” wstrząsów sejsmicznych w okolicy.

Ewakuacja


Ewakuacja, w którą zaangażowano wojsko, dotyczyła najbardziej zagrożonych, położonych najbliżej wulkanu budynków. W niektórych przypadkach była obowiązkowa. Ewakuowanym zapewniono tymczasowy dach nad głową. Lokalne władze apelują do mieszkańców o zachowanie szczególnej ostrożności i trzymanie się z dala od strefy erupcji, aby uniknąć niepotrzebnego ryzyka.

Szef regionu Wysp Kanaryjskich Angel Victor Torres poinformował, że strefa w pobliżu miejsca erupcji jest zalesiona i słabo zaludniona. Lokalne władze przewidują jednak, że lawa przed dotarciem do wybrzeża skieruje się na południowy zachód, gdzie znajduje się zamieszkały obszar. Źródła rządu regionalnego poinformowały, że do tej pory nikt nie został ranny, chociaż wydostająca się z wulkanu magma przelała się przez jedną z dróg i zbliżyła do kilku miejscowości. Wiele domów w tej okolicy uległo zniszczeniu. Według ekspertów Instytutu Wulkanologicznego Wysp Kanaryjskich (Involcan), wybuch w strefie Cumbre Vieja jest typu szczelinowego, co oznacza, że na skutek akumulacji i presji magmy podpowierzchniowej w ziemi otworzyły się szczeliny. Obecnie stwierdzono co najmniej siedem takich szczelin, przez które wydobywają się lawa i rozżarzone kamienie.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Lokalny rząd zwrócił się do ludności o nieopuszczanie domów w celu uniknięcia urazów dróg oddechowych i oczu, a nawet otwartych ran od spadającego popiołu.

Cumbre Vieja to jeden z najbardziej aktywnych sejsmicznie wulkanów Wysp Kanaryjskich. Pierwsze wzmianki o jego erupcji pochodzą z XV wieku. W ubiegłym wieku był dwukrotnie aktywny – w 1949 i 1971 roku. Podczas tej ostatniej, trwającej ponad 3 tygodnie erupcji zginęła jedna osoba – fotograf robiący zdjęcia lawy. Nie zanotowano wówczas żadnych poważniejszych zniszczeń. Wzrost aktywności sejsmicznej wulkanu odnotowuje się od 2017 roku. Na wyspie La Palma mieszka 80 tysięcy osób.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej