RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Nawrócenie Tuska, zwątpienie Komorowskiego, groźby Brauna

Donald Tusk, Bronisław Komorowski, Grzegorz Braun (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik, Artur Reszko, Radek Pietruszka)
Donald Tusk, Bronisław Komorowski, Grzegorz Braun (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik, Artur Reszko, Radek Pietruszka)

Zaledwie kilka dni minęło od beatyfikacji kardynała Wyszyńskiego a Donald Tusk ogłosił, że PO nie walczy z katolikami, że sam jest katolikiem i patriotą a jego partia składa się głównie z katolików. To prawdziwy cud, zobaczymy, czy trwały. A poza tym w polityce już bez cudów: protest medyków, nowe rezolucje PE przeciwko Polsce i przekraczające wszelkie miary zachowanie posła Brauna.

Partia Republikańska wybrała prezesa. Bez żadnego głosu sprzeciwu

W niedzielę odbył się Kongres Założycielski Partii Republikańskiej, w trakcie którego wybrano władze krajowe ugrupowania. Na prezesa partii...

zobacz więcej

Niedziela. Beatyfikacja matki Czackiej i kardynała Wyszyńskiego


Straż Graniczna podała informacje, że od początku września odnotowała 1 tys. 995 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. W sierpniu tego roku takich prób było 3,5 tysiąca, rok wcześniej – zero. Od 2 września w przygranicznym pasie z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy. – Wprowadzenie stanu wyjątkowego w rejonie granicznym zminimalizowało zagrożenie połączenia kryzysu migracyjnego z ćwiczeniami Zapad, co byłoby czymś bardzo poważnym. Dzięki wprowadzeniu stanu wyjątkowego polska granica jest bezpieczna – mówił w rozmowie z TVP Info minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

W niedzielę odbył się Kongres Założycielski Partii Republikańskiej, podczas którego wybrano władze krajowe. Na prezesa partii jednomyślnie został wybrany Adam Bielan, a funkcję przewodniczącego Rady Krajowej delegaci powierzyli Karolowi Rabendzie. Partia Republikańska ma zamiar oficjalnie dołączyć do Zjednoczonej Prawicy. – Jestem przekonany, że nasz entuzjazm i propozycje programowe pozwolą naszej formacji dotrzeć do nowych środowisk i elektoratu oraz zapewnią naszemu obozowi III kadencję – mówił prezes Bielan.

Z udziałem najwyższych władz państwowych – prezydenta RP, marszałków Sejmu i Senatu oraz członków rządu – w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbyły się w niedzielę uroczystości beatyfikacyjne kardynała Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej. – Kardynał Stefan Wyszyński jest symbolem polskiej tożsamości i historycznej ciągłości naszego narodu – powiedział prezydent RP Andrzej Duda.

Nowy wiceminister zdrowia. Kim jest Piotr Bromber?

Nowy wiceminister w Ministerstwie Zdrowia. Szef resortu Adam Niedzielski na konferencji prasowej poinformował, że stanowisko objął Piotr Bromber,...

zobacz więcej

Poniedziałek. Gdula cenzuruje


Nie wszyscy muszą być katolikami, ale trzeba szanować katolicką większość w Polsce, zwłaszcza jeśli jest się reprezentantem narodu. Tymczasem poseł Lewicy Maciej Gdula nie może przeżyć, że telewizje (także komercyjne!) transmitowały mszę beatyfikacyjną. – Po odsunięciu PiS-u od władzy bardzo chciałbym, żeby przynajmniej w mediach publicznych nie było transmisji live przyszłej kanonizacji Wyszyńskiego – zapowiedział Gdula wprowadzenie cenzury na katolicyzm w nitrasowym duchu „opiłowywania katolików”.

Jeszcze dalej poszła posłanka KO Klaudia Jachira, która napisała na Twitterze: „Faszysta i antysemita (ot, błędy młodości) wynoszony na ołtarze przez obrońców pedofili (kto nie ma pokus?) podczas stanu wyjątkowego – do obejrzenia na wszystkich kanałach”. Piła Nitrasa jest już w ruchu, co spowoduje także kilka aktów wandalizmu i profanacji w tym tygodniu, a nawet pobicie księdza…

Premier Mateusz Morawiecki udzielił wywiadu „Dziennikowi Gazecie Prawnej”. Szefa rządu pytano m. in. o kwestie sporu z KE: – Mam wrażenie, że Komisja Europejska błędnie zrozumiała naszą odpowiedź (…). Po pierwsze, większość parlamentarna chce rozwiązać ID w tej formie, w jakiej funkcjonuje teraz. W Polsce obowiązuje trójpodział władzy, czyli rząd i Sejm nie mają wpływu na sprawy, które już się toczą przed ID. I tego KE zdaje się nie rozumieć. Była też druga część odpowiedzi: przytoczenie faktów o zarządzeniach I prezes Sądu Najwyższego i prezesa ID o zawieszeniu części spraw. Ale jeśli jakaś jest już przez sędziego rozpatrywana, to nawet I prezes SN nie może zmusić go do przerwania postępowania, bo w Polsce obowiązuje niezawisłość sędziowska – mówił Mateusz Morawiecki.

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że Piotr Bromber został powołany na nowego wiceministra w podlegającym mu resorcie: – Powołaliśmy nowego wiceministra, który ma zająć się sprawami, które są z naszego punktu widzenia najbardziej palące, mówię zarówno o dialogu społecznym, ale też o rozwoju kadr – mówił na konferencji prasowej minister Niedzielski. Od soboty w Warszawie trwa protest medyków.

Małżeństwa jednopłciowe i związki partnerskie. Rezolucja Parlamentu Europejskiego

„Małżeństwa” jednopłciowe i związki partnerskie powinny być uznawane w całej Unii – postuluje Parlament Europejski w rezolucji przyjętej we wtorek....

zobacz więcej

W pobliżu mieszczącej się po drugiej stronie ulicy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, rozstawiono „Białe Miasteczko 2.0”, jak nazywają je organizatorzy. Protest skupia się na postulatach płacowych, choć medycy w ostatnich latach otrzymali znaczące podwyżki. Według MZ tylko w przypadku rezydentów ich zarobki brutto wzrosły w ostatnich latach o ponad 70 proc. Podczas protestu pojawiły się znane z antyrządowych demonstracji symbole błyskawic i ośmiu gwiazdek. Portal wpolityce.pl ujawnił, że fizjoterapeuci biorący udział w proteście otrzymują za godzinę 75 zł. Przy proteście chętnie pokazują się politycy totalnej opozycji, choć trudno powiedzieć, by w czasach PO-PSL służba zdrowia była lepiej finansowana…

Wtorek. Tęczowa rez(w)olucja


Z medykami chce rozmawiać kierownictwo resortu zdrowia, jednak protestujący nie przyszli na spotkanie z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim: – Celem dzisiejszego spotkania miało być wyjaśnienie wątpliwości i rachunków związanych z postulatami. Postulaty zaprezentowane przez komitet protestacyjny wymagają poniesienia nakładów rzędu 100 mld rocznie – to głównie zwiększenie wynagrodzeń (koszt 65 mld zł rocznie). Propozycja, żeby trzykrotność średniej wynagrodzenia zarabiał lekarz po specjalizacji, oznacza, że to minimalne wynagrodzenie powinno wynosić 18 tys. zł – mówił na konferencji Niedzielski. Dodać należy, że ponad 100 miliardów to obecnie budżet całego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Europarlament przyjął rezolucję, domagając się, by „małżeństwa jednopłciowe” lub związki partnerskie zawarte w jednym państwie członkowskim były uznawane we wszystkich państwach członkowskich w jednolity sposób, a „małżonkowie” i partnerzy tej samej płci powinni byli wszędzie w UE traktowani tak samo jak ich „odpowiednicy” przeciwnej płci. Europarlament uznał także, że „społeczności LGBTIQ” w Polsce i na Węgrzech doświadczają dyskryminacji i wezwali w związku z tym UE do wszczęcia postępowań w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego, zastosowania środków sądowych i narzędzi budżetowych przeciwko Warszawie i Budapesztowi.

Tak chcą dobić Hołownię. Zaskakujące doniesienia ws. Muchy

Posłanka Polski 2050 Joanna Mucha, jest o krok od powrotu do Platformy Obywatelskiej – donosi „Super Express”. Według nieoficjalnych informacji w...

zobacz więcej

Posłowie PiS głosowali przeciwko rezolucji: – To jest kolejne, bezczelne łamanie prawa, traktatów i dobrego obyczaju, i zasad dyplomacji, dlatego że ta rezolucja mówi o narzuceniu innym państwom spraw z zakresu prawa rodzinnego, kultury, etyki, moralności, religii, czyli wszystkich obszarów, które są wyłączną kompetencją państwa członkowskiego. I urzędnicy unijni celowo łamią praworządność, próbują przeforsować coś, o czym wiedzą, że Polacy się na to nie zgadzają, traktując Polskę jako swoją kolonię – powiedział PAP europoseł PiS Patryk Jaki.

„SE” napisał, że posłanka Polski 2050 Joanna Mucha jest o krok od powrotu do Platformy Obywatelskiej. Spektakularny powrót do macierzy byłej minister sportu w rządzie Donalda Tuska niewątpliwie dobiłby wyniki sondażowe formacji Szymona Hołowni. A także byłby hasłem do odwrotu dla polityków, którzy porzucili PO dla byłego gwiazdora TVN. Joanna Mucha z taką złością zaprzeczyła doniesieniom gazety, że wygląda na to, że coś jest na rzeczy. Nie wiemy tylko czy Mucha złości się, bo ujawniono tajny plan Tuska, czy też wręcz przeciwnie, ona by chciała wrócić, a tymczasem nikt w PO nie chce jej ręki (do głosowania, oczywiście!).

Środa. Kaczyński studzi emocje


Od kilku dni trwa gorąca dyskusja na temat polexitu wywołana kilkoma krytycznymi uwagami na temat Brukseli polityków PiS. Krzysztof Gawkowski z Lewicy nawet ogłosił już, że ministerstwo spraw zagranicznych przygotowuje ustawę i wyjściu naszego kraju z UE. W tej sytuacji postanowił zabrać głos sam lider Zjednoczonej Prawicy: - Nie będzie żadnego polexitu, to wymysł propagandowy, który po wielokroć był stosowany wobec nas; chcemy być w UE, ale jednocześnie chcemy pozostać suwerennym państwem – powiedział w wywiadzie dla PAP wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński.

PiS wyklucza polexit. Kierownictwo przyjęło uchwałę [WIDEO]

Podczas środowego posiedzenia Komitet Polityczny PiS przyjął uchwałę ws. przynależności Polski do Unii Europejskiej oraz suwerenności RP –...

zobacz więcej

Także Komitet Polityczny PiS przyjął uchwałę ws. przynależności Polski do Unii Europejskiej oraz suwerenności RP. W uchwale czytamy: „Komitet Polityczny Prawa i Sprawiedliwości obradujący 15 września 2021 r. stwierdza jednoznacznie, że miejsce Polski jest w Unii Europejskiej oraz Sojuszu Północnoatlantyckim. Nasza Ojczyzna potrzebuje zakotwiczenia w strukturach euroatlantyckich. Taka jest polska racja stanu i polski interes narodowy (…) Wykluczamy zatem możliwość Polexitu. Przypisywanie nam zamiaru wyjścia z UE jest kłamliwym zabiegiem propagandowym totalnej opozycji, niemającym odzwierciedlenia w faktach.”

Poseł PiS Marta Kubiak zapewnia: – Polexit to hasło ukute przez opozycję. Nie spotkałam się z żadnymi wypowiedziami polityków Prawa i Sprawiedliwości, także na wewnętrznych zebraniach partii, w których w ogóle rozważany byłby polexit. Natomiast widoczny jest bardzo krytyczny stosunek do działań Komisji Europejskiej, europarlamentu i instytucji unijnych, które wymagają naprawy i reformy. Rozmawiamy, także z zagranicznymi partnerami, ale nie o tym, by opuścić Unię, tylko co zrobić, aby to Unię opuściła arogancja, upolitycznienie, brak poszanowania chrześcijańskich wartości i narzucanie siłą rozwiązań prawnych niezgodnych z konstytucją – tłumaczy poseł Marta Kubiak z Prawa i Sprawiedliwości.

Politycy opozycji Unię Europejską nad życie, a tymczasem na Pomorzu Aleksandra Dulkiewicz szykuje właśnie gdańskexit. Władze Gdańska poinformowały, że odkupią od Francuzów posiadane przez nich 51 proc. udziałów przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego Saur Neptun Gdańsk, a firma stanie się przedsiębiorstwem w stu procentach należących do miasta. No jak to tak można pozbyć się naszych partnerów z UE? Pod gdańskim ratuszem powinny natychmiast odbyć się ze trzy manifestacje w obronie integracji gdańskich wodociągów wraz z postulatem, by za wodę płacić już w euro. Tymczasem odkupowaniu od Francuzów wodociągu przeciwny jest Kacper Płażyński… Poseł PiS przekonuje, że za 15 miesięcy infrastruktura i tak znalazłaby się w rękach Gdańska, bo kończy się 30-letnia umowa na dzierżawę. – Zamiast poczekać rok, prezydent Dulkiewicz chce napchać Francuzom kabzę – stwierdził poseł Płażyński.

Parlament Europejski przyjął rezolucję ws. wolności mediów i praworządności w Polsce

Parlament Europejski przyjął w czwartkowym głosowaniu rezolucję zatytułowaną „Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce”. Za...

zobacz więcej

Czwartek. Braun grozi, Komorowski desperuje


Parlament Europejski dalej ciężko pracuje, żeby skompromitować ideę jaka przyświecała jego powstaniu. W czwartkowym głosowaniu eurodeputowani przyjęli rezolucję zatytułowaną „Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce”. Europarlament (w rezolucji) oczekuje, że premier Mateusz Morawiecki wycofa złożony w Trybunale Konstytucyjnym wniosek o zbadanie konstytucyjności niektórych części traktatów UE.

– W Unii Europejskiej są państwa, którym wolno więcej – oświadczyła europosłanka PiS Beata Mazurek, komentując szykowaną przez Parlament Europejski rezolucję w sprawie „wolności mediów i dalszym pogarszaniu się sytuacji praworządności w Polsce”. – Wykluczono z pracy większości grup nad rezolucją naszego doradcę. To sytuacja niebywała – w Parlamencie Europejskim dochodzi do wykluczenia tych, którzy reprezentują inne stanowisko, inną opinię – stwierdziła europosłanka PiS Jadwiga Wiśniewska.

W polskim Sejmie też nie najlepiej się dzieje. W czwartek w Izbie Niższej odbywała się debata o sytuacji w służbie zdrowia. Po wystąpieniu ministra zdrowia Adama Niedzielskiego głos zabrał poseł Grzegorz Braun. Poseł Konfederacji mówił, że ministra chce postawić przed Trybunałem Stanu i porównał go do zbrodniarzy wojennych. Kiedy wicemarszałek Kidawa-Błońska wyłączyła Braunowi mikrofon, polityk zwrócił się bezpośrednio do Niedzielskiego, grożąc mu śmiercią. – Będziesz pan wisiał! – krzyknął z trybuny sejmowej.

Wypowiedź Brauna nie pozostała bez reakcji. – Poseł Grzegorz Braun przekroczył dzisiaj kolejną granicę; w związku z dzisiejszymi słowami skierowanymi wobec ministra Adama Niedzielskiego składam zawiadomienie do prokuratury – poinformowała marszałek Sejmu Elżbieta Witek. – Prezydium Sejmu jednogłośnie zdecydowało o najwyższej możliwej karze finansowej dla posła Grzegorza Brauna za jego poranną wypowiedź pod adresem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego – przekazał wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty z Lewicy. Poseł Konfederacji został ukarany najwyższą możliwą karą: 6 miesięcy obniżenia uposażenia o 50 procent i 6 miesięcy (odebrania) 100 procent diety poselskiej.

Tunel pod Świną przekopany. Wiemy, kiedy koniec inwestycji [WIDEO]

Historyczny moment dla mieszkańców Świnoujścia. Maszyna TBM nazwana „Wyspiarką” i drążąca najdłuższy tunel w Polsce kończy w czwartek pracę....

zobacz więcej

Dobre wiadomości ze Świnoujścia – zakończono tam drążeniu tunelu pod Świną. – To naprawdę epokowe wydarzenie; cieszymy się ogromnie, że tunel jest już praktycznie gotowy – powiedział w Świnoujściu prezydent Andrzej Duda. Na oddanie tunelu do użytku będzie trzeba jeszcze poczekać do przyszłego roku.

Nie czekał natomiast były prezydent Bronisław Komorowski na sobotnią konwencję Platformy Obywatelskiej. W rozmowie z SE powiedział, że Donald Tusk „przy wszystkich jego wartościach i umiejętnościach nie ma tej możliwości odebrania wyborców Prawu i Sprawiedliwości”. Ledwie kilka miesięcy jak Tusk wrócił do PO, a Komorowski już stracił cierpliwość i wiarę…

Wiary natomiast nie stracił (ani stanowiska) minister rolnictwa Grzegorz Puda, którego próbowała odwołać PSL. – Dziękuję wszystkim, którzy mi zaufali, będę się starał sprostać wymaganiom również tych, którzy są niezadowoleni z mojej działalności – mówił Grzegorz Puda. Była to kolejna próba opozycji, czy Zjednoczona Prawica ma w Sejmie większość.

Piątek. Ustawa antykorupcyjna


A na Zjednoczoną Prawicę niezmiennie liczy prezydent Andrzej Duda. – Chcę, żeby polityka Zjednoczonej Prawicy była kontynuowana; taką ambitną politykę jest w stanie kontynuować tylko Zjednoczona Prawica; mam nadzieję, że będą tacy, którzy nadal będą tworzyć tę większość parlamentarną – powiedział prezydent Andrzej Duda w wywiadzie opublikowanym w piątkowym „Polska The Times”.

„To nasza wielka historia”. Otwarcie Muzeum Pamięci Sybiru

Uroczystości otwarcia placówki odbywają się w 82. rocznicę sowieckiej napaści na Polskę i w Światowym Dniu Sybiraka. Biorą w nich udział m.in....

zobacz więcej

W 82. rocznicę sowieckiej napaści na Polskę i w Światowym Dniu Sybiraka odbyło się uroczyste otwarcie nowej placówki muzealnej w Białymstoku. Brali w nich udział m.in. prezydent RP Andrzej Duda, szef resortu kultury Piotr Gliński, władze Białegostoku i Sybiracy. – Odwiedzający Muzeum Pamięci Sybiru będą mogli zobaczyć trudne świadectwo tamtych czasów i zobaczyć, jak ważna była dla poprzednich pokoleń Polska – wolna, suwerenna i niepodległa (…) To nasza wielka historia. Historia walki z zaborcą, z caratem, później walki z sowietami. To zawsze historia walki o Polskę i o polskość – mówił w Białymstoku prezydent Andrzej Duda.

Zaś w Warszawie odbyły się polsko-litewskie konsultacje międzynarodowe. - Polska i państwa bałtyckie nie mogą być bierne; każdy gniewny pomruk ze strony Kremla czy Mińska musi wywoływać konsolidację po naszej stronie – mówił premier Mateusz Morawiecki po zakończeniu polsko-litewskich konsultacji międzyrządowych. Premier Litwy Ingrida Szimonyte zapowiedziała, Litwa i Polska zjednoczą siły przed napadami hybrydowymi i propagandą.

A skoro walka z dezinformacja i propagandą, to także szukanie nowych kanałów komunikacyjnych. Premier Mateusz Morawiecki uruchomił swój podcast. – Nowoczesna gospodarka nie powinna konkurować wyłącznie kosztami pracy, tylko, a raczej przede wszystkim, jakością, produktywnością i innowacyjnością przedsiębiorstw – mówił szef rządu w pierwszym nagraniu. Nowe odcinki podcastu Mateusza Morawieckiego mają się pojawiać w kolejne piątki.

Tego dnia Sejm uchwalił ustawę antykorupcyjną przygotowaną przez koło poselskie Kukiz'15. Ustawa jest od lat sztandarowym pomysłem Pawła Kukiza. Przeciw ustawie głosowały Koalicja Obywatelska (z wyjątkiem dwóch głosów za) i większość Lewicy (11 głosów za i 1 wstrzymujący). Widać z tego, komu na walce z korupcją jakoś nie zależy…

Nie żyje mężczyzna, który okaleczył się w „białym miasteczku”. Zostawił list pożegnalny

Starszy mężczyzna dokonał samookaleczenia na terenie „białego miasteczka” przed KPRM w Warszawie, gdzie odbywa się protest medyków. Po...

zobacz więcej

Sobota. Nawrócenie Tuska


Tragiczne wydarzenie w „Białym Miasteczku 2.0” w Warszawie. Emerytowany wojskowy dokonał zamachu na własne życie. Pozostawił list, w którym wyjaśnił, że zrobił to, bo występuje przeciwko upolitycznionemu protestowi medyków, który jego zdaniem jest skierowany przeciwko państwu.

W Płońsku natomiast wydarzył się… cud. Powitany chlebem i solą przez burmistrza Płońska, bohatera afery szczepionkowej, lider PO Donald Tusk przeżył swoje nawrócenie i ogłosił, że jest katolikiem, patriotą i całej PO są głównie katolicy. Tusk dyscyplinował swoich partyjnych kolegów, którzy ostatnio walnie przyczynili się słowem i czynem do obniżenia poparcia dla swojej partii. W tym samym przemówieniu nawrócony Tusk zaatakował PiS i Pawła Kukiza. Szybko skończyła mu się kreatywność, bo na koniec straszył polexitem, powołując się na swoją znajomość z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim…

Dajmy jednak szansę Donaldowi Tuskowi i całej, nowej, katolickiej Platformie Obywatelskiej. Samo nawrócenie jako akt duchowy jest ważne, teraz jednak powinny pójść za nim czyny. W pierwszej kolejności pokuta. Za afery, za poparcie dla Strajku Kobiet, za naśmiewanie się ze słuchaczek Radia Maryja i opiłowywanie katolików. W przyszłym tygodniu postaram się jak najstaranniej opisać wszelkie akty skruchy i żalu wyrażone przez polityków PO, a przede wszystkim zadośćuczynienia. Zrelacjonuję także wszystkie pielgrzymki liderów do polskich sanktuariów i postępy w ewangelizacji posłów Koalicji Obywatelskiej. Ale to wszystko dopiero w kolejną niedzielę.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej