RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Konflikt w Etiopii. Zniszczono magazyny agencji humanitarnej

Problemy z pomocą humanitarną w Etiopii (fot. Jemal Countess/Getty Images)
Problemy z pomocą humanitarną w Etiopii (fot. Jemal Countess/Getty Images)

W Tigraj zostały zniszczone magazyny amerykańskiej agencji humanitarnej (USAID). Jest to przykład trudności w dostarczaniu pomocy do ogarniętej głębokim konfliktem Etiopii.

Sytuacja w Etiopii może „wymknąć się spod kontroli”. ONZ alarmuje

Organizacja Narodów Zjednoczonych alarmuje o pogarszającej się sytuacji w zbuntowanym, etiopskim regionie Tigraj, gdzie dochodzi do coraz...

zobacz więcej

Trwający od dziesięciu miesięcy konflikt między Tigrajskim Ludowym Frontem Wyzwolenia (TPLF) a etiopskim rządem przybiera na sile. Wojna, pochłaniająca kolejne ofiary, rozprzestrzenia się obecnie także na sąsiednie stany: Amhara i Afar.

Zniszczona gospodarka oraz kryzys głodu wywołują odzew organizacji pomocowych. Napotykają one jednak na przeszkody, czego przykładem jest niedawna dewastacja magazynów jednostki USAID przez bojówki rebeliantów TPLF. Akt wandalizmu został potępiony w zeszły czwartek przez biuro ds. Humanitarnych przy ONZ.

Jak zaznacza Luca Puddu, historyk i afrykanista z Uniwersytetu Federico II w Neapolu, warunkiem przekazania pomocy jest odbicie Tigraju przez lokalną milicję. W samym Tigraj obecnie ponad 400 tys. osób żyje w warunkach głodu.

Zobacz także: Setki tysięcy mieszkańców Tigraju zagrożonych klęską głodu


W sumie kryzys żywnościowy dotyka w Etiopii ponad pięciu milionów ludzi. Przemoc i niebezpieczne warunki w północnej części kraju wymuszają obecnie zawieszanie dystrybucji żywnościowej także przez lokalny Caritas.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej