RAPORT

Tusk kontra Tusk

Tusk na konwencji PO. „To go szczególnie obciąża”

Donald Tusk na konwencji PO (fot. Platforma Obywatelska)
Donald Tusk na konwencji PO (fot. Platforma Obywatelska)

Donald Tusk na konwencji Platformy Obywatelskiej ucałował chleb i uczynił na nim znak krzyża. – Wypadło to sztucznie w sytuacji antyklerykalnych wystąpień polityków PO i programowych postulatów tej partii sprzecznych z nauczaniem Kościoła – komentuje politolog dr Krzysztof Kawęcki.

Fogiel o propozycji Tuska ws. konstytucji: Władze PiS zajmą się tematem

– Jeśli mielibyśmy rozmawiać o zmianie konstytucji, to są inne sprawy, które zdaniem PiS powinny znaleźć się w ustawie zasadniczej; pomimo...

zobacz więcej

W sobotę w Płońsku odbywała się Konwencja Krajowa Platformy Obywatelskiej, której głównym punktem było wystąpienie przewodniczącego partii Donalda Tuska. Tusk przedstawiał PO jako partię wręcz chadecką, kreślił znak krzyża na chlebie, zaznaczał, że jest katolikiem.

Wystąpienie szefa Platformy komentował w Polskim Radiu 24 politolog dr Krzysztof Kawęcki. W jego ocenie konwencja „potwierdziła, że w PO panuje polityczna kakofonia”.

– Widać postępującą dysharmonię w przekazie politycznym. Tusk zdaje się panować nie tylko nad harcami niektórych polityków PO i ich wypowiedziami, ale też prezentuje się jako polityk niewiarygodny. Taka też była jego próba pokazania się jako polityka umiarkowanie konserwatywnego. Brak wiarygodności szczególnie obciąża wizerunek polityka – zaznaczał ekspert.

Tusk chce zmiany konstytucji ws. UE. Gdy pomysł zgłosiło PSL, PO była przeciw

Lider PO Donald Tusk zgłosił w sobotę postulat wprowadzenia do Konstytucji zmiany, która miałoby uniemożliwić wyprowadzenie Polski z Unii...

zobacz więcej

Mówiąc o zachowaniu Tuska, który ucałował chleb i uczynił na nim znak krzyża mówił, że „wypadło to sztucznie w sytuacji antyklerykalnych wystąpień polityków PO i programowych postulatów tej partii sprzecznych z nauczaniem Kościoła”.

Przecież niedawno lider PO mówił, że krzyże nie powinny się znajdować w przestrzeni publicznej . Mamy wizerunkowe rozszczepienie PO. Na imprezie Campus Polska Przyszłości dominował przekaz skrajnie liberalny w kwestiach światopoglądowych i obyczajowych. W Płońsku natomiast pojawiła się mało przekonywująca próba postawienia na inne akcenty – tłumaczył dr Kawęcki.

Zaznaczał, że w ten sposób szef PO chce przestawić swoją partię na kierunek bardziej umiarkowany. – Chce ją przedstawić jako bardziej ludową, rozumiejącą problemy zwykłych ludzi. Jednak rzekoma troska Tuska o ceny żywności, w sytuacji wyrażania przez jego środowisko braku zrozumienia dla sytuacji socjalnej niektórych kręgów społeczeństwa nie przyniesie wzrostu poparcia dla PO – wskazał.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej