RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Oburzające słowa posła PO. Wiceminister ostro: Zawiesić i wyrzucić na zbity...

Poseł Platformy Obywatelskiej Sławomir Nitras mówił o piłowaniu katolików. O jego słowach, odnosząc się do ostatniego brutalnego ataku na księdza w Szczecinie, dyskutowano w programie „Woronicza 17” w TVP Info. – Platforma jako największa partia opozycyjna powinna natychmiast odciąć się od słów Nitrasa, zawiesić go i wyrzucić z partii, bo to przekroczenie jakichkolwiek granic – ocenił wiceminister klimatu.

Premier skomentował protest medyków. „Nie ma służyć wypracowaniu porozumienia”

Uważam, że ten strajk nie ma służyć wypracowaniu autentycznego porozumienia – powiedział w sobotę o proteście medyków premier Mateusz Morawiecki....

zobacz więcej

Pod koniec sierpnia podczas Campusu Polska Przyszłości w Olsztynie gościem był marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Rozmawiał z nim poseł Platformy Obywatelskiej Sławomir Nitras, główny organizator Campusu. Potem obaj politycy odpowiadali na pytania młodzieży.

Jeden z uczestników zadał pytanie o rozliczenie obecnej władzy po ewentualnym zwycięstwie obecnej opozycji, a także o doprowadzenie do realnego rozdziału Kościoła od państwa.

Nitras o piłowaniu katolików


– Spokojnie, w perspektywie czasu dojdzie do ograniczenia roli Kościoła w państwie. Powiem więcej: uważam, że dojdzie za naszego życia, może nawet w tym pokoleniu do tego, kiedy katolicy w Polsce staną się mniejszością. Staną się realną mniejszością, nie mniejszością, że będzie kogoś innego więcej, ale nie będą większością. I muszą się z tym nauczyć żyć. I wtedy chyba to będzie w jakiejś realnej takiej społecznej proporcji – mówił Nitras.

– Ale dobrze, żeby stało się, to mówiąc uczciwie, w sposób niegwałtowny. Żeby to się stało w sposób racjonalny, a nie na zasadzie pewnej zemsty, ale na zasadzie: to jest uczciwa kara za to, co się stało, musimy was opiłować z pewnych przywilejów, dlatego, że jeżeli nie, to znowu podniesiecie głowę, jeżeli się cokolwiek zmieni – dodał poseł PO.

Zjazd sędziów „Iustitii” w Gdańsku z politykami i KOD-em. „Maski opadły”

W Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku odbyła się w sobotę gala z okazji jubileuszu 31-lecia Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”....

zobacz więcej

O słowach Sławomira Nirasa rozmawiali w niedzielę w programie TVP Info „Woronicza 17” politycy. Dyskusja dotyczyła też wydarzeń w Szczecinie sprzed kilku dni, gdzie mężczyzna brutalnie zaatakował księdza i zniszczył krzyż w tamtejszym kościele.

Poseł Platformy Obywatelskiej Wojciech Król stawał w obronie Nitrasa i twierdził, że nie należy łączyć ataku na księdza z groźbą polityka Platformy o piłowaniu katolików.

Lichocka: To owoc wielu działań PO


– Jestem zażenowana postawą pana posła (Króla), wobec tego wydarzenia w Szczecinie i tekstów, które przypominają narrację stalinowską wobec Kościoła Katolickiego z lat ‘50. To piłowanie katolików, czy wiele innych wypowiedzi polityków PO, są nacechowane nienawiścią do przedstawicieli Kościoła Katolickiego, to, co się zdarzyło w Szczecinie, jest owocem wypowiedzi wielu polityków i wielu działań PO, oraz Janusza Palikota, którego Tusk wyniósł do miana parlamentarzysty – zareagowała posłanka PiS Joanna Lichocka.

Zwracając się do posła PO mówiła, że nie ma on „żadnej autorefleksji”. – To jest kontynuacja szczucia na Kościół. Mówicie, że jesteście katolikami, ale jak jest napaść na księdza, pan nie jest oburzony, pan mówi, że jest wiele chuligańskich zdarzeń i lekceważy to. Pan nie mówi stop tej mowie nienawiści wobec Kościoła, wobec agresji wobec księży – dodała posłanka.

Adwokat kpi z katolików i obraża innego sędziego

Prezesa sądu i członka KRS Jarosława Dudzicza nazywa „indywiduum”, w plasterku boczku widzi Matkę Boską, a beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego...

zobacz więcej

Wiceminister klimatu Jacek Ozdoba mówił z kolei do posła Króla, że przybrana przez przedstawicieli PO linia obrony posła Nitrasa jest żenująca. – Nitras to poseł, który wymyka się z jakichkolwiek ram polskiego parlamentaryzmu – mówił.

Ozdoba do PO: Powinniście zareagować


– Przypomnę, że ma postepowanie karne ws. naruszenia nietykalności cielesnej nie tylko mężczyzny, ale również pani poseł. To standard, za który już dawno powinniście go wyrzucić. Kopnąć kobietę, to dla mnie się nie mieści w głowie, kogo wy tam macie w PO? Jeszcze ta wypowiedź o podnoszeniu głowy, opiłowaniu, co to jest za język? Wy powinniście natychmiast zareagować – zwracał uwagę Ozdoba.

W jego ocenie Donald Tusk wie, że taka narracja jest błędem, ale sam „nie potrafi opanować Klaudii Jachiry, Franciszka Sterczewskiego i Nitrasa”.

Wałęsa broni skandalicznych słów Brauna. A przy okazji popełnia błąd ortograficzny

Podczas czwartkowego posiedzenia Grzegorz Braun zwrócił się do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego słowami „będziesz wisiał”. Poseł Konfederacji...

zobacz więcej

– Nie wiem, jaki to jest powód, czy tu jest drugie dno. Nie chciałbym w to wchodzić, ponieważ to sfera bardzo delikatna i nie chciałbym nikomu sugerować niepoczytalności, czy jakiś innych problemów związanych z funkcjonowaniem tej osoby – mówił wiceminister.

Mówił też, że Platforma jako największa partia opozycyjna powinna natychmiast odciąć się od słów Nitrasa, zawiesić go i „wyrzucić na zbity ryj z tej partii, bo to przekroczenie jakichkolwiek granic”.

– Zachowajmy poziom parlamentaryzmu, który jest wynikiem pracy parlamentarnej, a nie żulerii i chuligaństwa. Chcecie zakładać obozy dla księży? Jeśli się nie odcinacie od słów posła Nitrasa, znaczy, że dajecie zielone światło na to, co on robi. Dopóki Tusk nie wyjdzie i nie przeprosi za niego, znaczy ze to akceptujecie – zakończył.

Tusk powie wszystko


Z kolei Błażej Spychalski, minister w kancelarii prezydenta odniósł się do sobotniego wystąpienia Donalda Tuska nt. Kościoła. – Donald Tusk jest w stanie powiedzieć wszystko, co jest aktualnie w trendach i co aktualnie, według niego, jest potrzebne. To jest taki polityk, tylko według mnie, polityka jest dalece inna. Polityka to sztuka posiadania poglądów i bronienia tych poglądów – powiedział min. Spychalski.

przypomniał także, że podczas wystąpienia Leszka Jażdżewskiego, którego Tusk słuchał „z tak wielką atencją” i od którego się nie odciął w swoim przemówieniu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej