RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Bon Turystyczny. Ile razy go wykorzystano w wakacje 2021 roku?

Wielu Polaków zdecydowało się wypoczywać w kraju (fot. arch.PAP/Jan Dzban)
Wielu Polaków zdecydowało się wypoczywać w kraju (fot. arch.PAP/Jan Dzban)

Wykorzystując Polski Bon Turystyczny dokonano płatności na ponad 1,8 mld zł, z czego przeszło miliard wpłynął w okresie wakacji – poinformowało PAP Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Z bonu skorzystało 5,1 mln dzieci.

Polski Bon Turystyczny. Do 1 lipca rodzice aktywowali ich ponad 2 miliony

W programie Polski Bon Turystyczny, którego celem jest wsparcie rodzin z dziećmi oraz branży turystycznej, zarezerwowano łącznie 4 miliardy...

zobacz więcej

Jak przekazał resort rozwoju i technologii podsumowując wakacje 2021 r., wielu Polaków zdecydowało się wypoczywać w kraju i zapłacić za to bonem turystycznym.

Polski Bon Turystyczny jest formą pomocy dla polskich rodzin oraz branży turystycznej z powodu skutków epidemii COVID-19. Na jedno dziecko przysługuje bon w wysokości 500 zł, a w przypadku dziecka z niepełnosprawnością – dodatkowy bon wart 500 zł.  Świadczeniem zostało objętych ponad 7 mln dzieci. 

 Wsparcie gospodarki         


W ocenie wiceministra rozwoju i technologii  Andrzeja Guta-Mostowego, Polski Bon Turystyczny okazał się sukcesem. – Liczba aktywacji i wykorzystania bonu do opłacenia wakacyjnego wypoczynku pozwoliły wielu przedsiębiorcom częściowo odrobić straty z wielu poprzednich miesięcy – powiedział PAP wiceszef MRiT, pełnomocnik Prezesa RM ds. promocji polskiej marki.

Zdaniem Guta-Mostowego  „pobudzony przez to rozwiązanie trend na turystykę krajową będzie nadal się utrzymywał”. Jak wskazał, Polacy będą aktywnie podróżować także w niższych sezonach i te wakacje będą  tylko punktem wyjścia do dalszej odbudowy dla całej branży.

Według analizy przekazanej przez resort, pierwszy boom na tegoroczne wyjazdy z bonem przyniosły maj i czerwiec, tuż po zniesieniu obostrzeń w branży turystycznej. – Na koniec czerwca liczba aktywowanych bonów przekroczyła 2 mln i ponad 640 mln zł  zrealizowanych płatności – wskazano.Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Jak wykorzystać bon turystyczny?

Dzięki bonowi turystycznemu można opłacić m.in. pobyt dziecka w hotelu, pensjonacie lub opłacić pobyt na koloniach. Bon wynosi na każde dziecko 500...

zobacz więcej

Z wypoczynku z Polskim Bonem Turystycznym skorzystało 5,1 mln dzieci          


Dodano, że zainteresowanie bonem nie słabło przez całe wakacje. „Tylko w ciągu 2 miesięcy liczba aktywacji wzrosła do 3 mln, a 2,8 mln płatności zrealizowanych za pomocą bonu przyniosło łącznie  ponad 1,8 mld zł, z czego ponad miliard wpłynął tylko w okresie wakacyjnych miesięcy” – czytamy. Z wypoczynku z Polskim Bonem Turystycznym skorzystało 5,1 mln dzieci  – dodano.

Z kolei w bazie podmiotów turystycznych przyjmujących płatności bonem znajduje się ponad 28 tys. firm. 

Bonem można płacić do końca marca 2022 r.            


Możliwość wykorzystania Polskiego Bonu Turystycznego nie kończy się wraz z wakacjami. Nadal można z niego korzystać, płacąc za atrakcje i jednodniowe wycieczki – również te bez noclegu (pod warunkiem, że w pakiecie znajdują się 2 różne usługi) – tzw. city breaki, wycieczki szkolne, obozy, zielone szkoły czy turnusy rehabilitacyjne dla dzieci z niepełnosprawnościami.

Bonem można płacić do końca marca 2022 r. - także za wyjazdy planowane po tym terminie, o ile płatność zostanie zrealizowana do 31 marca 2022 r.

Resort radzi, by planując kolejne podróże sprawdzić nie tylko listę podmiotów przyjmujących płatności bonem dostępną na stronie Polskiego Bonu Turystycznego  (bonturystyczny.gov.pl), ale też mapę podmiotów (certyfikat.pot.gov.pl) wyróżnionych przez Polską Organizację Turystyczną Certyfikatem Dobrych Praktyk, który potwierdza, że ich oferta jest dostosowana do potrzeb turystyki rodzinnej i osób z niepełnosprawnościami, a usługi są świadczone „na najwyższym poziomie i z dbałością o bezpieczeństwo gości i pracowników”.

Według POT w ramach działającego od ponad roku Programu PBT wykorzystano ok. 2,3 mln bonów. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej