RAPORT

Pogarda

„Nie można doprowadzić do sytuacji, gdy rolnik będzie czuł się ciemiężony”

Najnowsze

Popularne

Prezydent Andrzej Duda był gościem w programie „Tydzień”. W wywiadzie udzielonym Telewizji Polskiej, mówił m.in. o równym rozwoju Polski. Zaznaczył, że „polskie obszary wiejskie cały czas wymagają dofinansowania”. W rozmowie, nie zabrakło też pytań o Europejski Zielony Ład i jego wpływ na polski sektor rolniczy, a także o propozycje dotyczące rolnictwa z flagowego obecnie programu rządu, Polskiego Ładu. Prezydent, jako szansę dla polskiego rolnictwa wymienił m.in. ekologiczne uprawy. Pozytywnie ocenił też przeznaczanie większych środków na Koła Gospodyń Wiejskich.

Prezydent: Polscy rolnicy zapewniają nam bezpieczeństwo żywnościowe

Polscy rolnicy zapewniają nam bezpieczeństwo żywnościowe; dzięki żywności wytwarzanej przez polskich rolników zdobywamy też kolejne rynki...

zobacz więcej


Zapytany w TVP, jak Europejski Zielony Ład może wpłynąć na polski sektor rolniczy, prezydent odparł, że nie można doprowadzić do sytuacji, w której rolnik  „będzie czuł się ciemiężony”.

Ogłoszony przez Komisję Europejską w grudniu 2019 r. pakiet Europejski Zielony Ład (ang. Green Deal) to projekt unijnej strategii, która ma doprowadzić UE do neutralności klimatycznej w 2050 r. Zielony Ład zakłada m.in., że w UE do 2030 r. 25 proc. areału będzie pod uprawami ekologicznymi.

„Od pola do stołu”         


Prezydent pozytywnie odnosił się do jednego z filarów polityki rolnej UE – „od pola do stołu”, który ma wspierać rodzinne, mniejsze gospodarstwa. „Wydaje mi się, że to jest taka polityka, która może zostać bardzo dobrze przez polskich rolników wykorzystana i ja na to liczę” – zaznaczył.

Uprawy ekologiczne         


Wyraził też nadzieję, że polscy rolnicy wykorzystają swoje atuty i będą adaptować się do nowych warunków w rolnictwie. Jako jedną z szans dla polskich gospodarstw wymienił uprawy ekologiczne.     Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
  

Sąsiedzkie relacje, tradycja i zdrowe receptury. Koła Gospodyń Wiejskich urzekły Prezydentową

Koła Gospodyń Wiejskich to polski fenomen – powiedziała małżonka prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda, podczas obchodów 5-lecia istnienia KGW w...

zobacz więcej

Prezydent pytany natomiast o propozycje dotyczące rolnictwa z flagowego obecnie programu rządu, Polskiego Ładu, podkreślił, że większość propozycji kształtuje się w toku rozmów z ekspertami także z Narodowej Rady Rozwoju.

 – Dla mnie sprawą fundamentalną jest to, aby Polska była rozwijana równo - polskie obszary wiejskie cały czas wymagają dofinansowania – stwierdził Duda.

Dalszy rozwój polskiej wsi           


Pytany, jak wyobraża sobie dalszy rozwój polskiej wsi, wyraził przekonanie, że będzie się ona rozwijała różnorodnie  – od mniejszych, rodzinnych gospodarstw po ogromne gospodarstwa.

 – Należy dążyć do tego, żeby takie nie wielkie, nie ogromne, spore, ale nie ogromne, rodzinne gospodarstwo mogło funkcjonować, bo tam najczęściej jest wytwarzana żywność wysokiej jakości – powiedział prezydent.

Pozytywnie ocenił także przeznaczanie większych środków na Koła Gospodyń Wiejskich i podkreślał, że są one m.in. źródłem przekazywania tradycji młodszym pokoleniom. Złożył również  życzenia wszystkim rolnikom z okazji dożynek i zaprosił do udziału w Dożynkach Prezydenckich, które odbywają się w tym roku wyjątkowo w Warszawie, a nie w Spale. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej