RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Wkrótce zniknie jedna z najsłynniejszych atrakcji Hawajów

Schody do Nieba wkrótce zostaną rozebrane (fot. Shutterstock/travellife18)
Schody do Nieba wkrótce zostaną rozebrane (fot. Shutterstock/travellife18)

Są strome, mają aż 3922 stopnie zrobione ze stali i wiodą przez łańcuch górski Koʻolau na wyspie Oʻahu. Schody do Nieba, nazywane też Drabiną Ha’iku, są jedną z najpopularniejszych atrakcji na Hawajach. Turyści, którzy chcą się na nie wdrapać, powinni się bardzo pospieszyć. Radni Honolulu właśnie zdecydowali bowiem o tym, że Schody do Nieba zostaną rozebrane.

Piętnastolatek grał 20 godzin na dobę. Trafił do szpitala na odwyk

Piętnastoletni chłopiec został umieszczony na dwa miesiące w szpitalu w Castellon w Hiszpanii ze względu na silne uzależnienie od gry komputerowej....

zobacz więcej

Schody do Nieba zostały zbudowane przez marynarkę wojenną Stanów Zjednoczonych w latach 40. XX wieku. Służyły one żołnierzom, którzy obsługiwali radiostację stojącą na szczycie Pu’u Keahi a Kahoe. Po zamknięciu radiostacji w 1958 roku, działała tu eksperymentalna stacja systemu radionawigacyjnego Omega, a od 1972 roku z obiektu korzystała Straż Wybrzeża USA.

Z czasem ze schodów zaczęli korzystać też turyści. Nie przeszkadzało im to, że w 1987 roku zostały one zamknięte dla użytku publicznego. Pomimo zakazu wstępu, za złamanie którego groziła wysoka grzywna, wiele osób decydowało się na niebezpieczną wspinaczkę po Drabinie Ha’iku.

W władze Honolulu, tuż obok którego leżą słynne schody, uznały, że zamiast karać łamiących zakaz wspinaczy, lepiej uczynić z tego miejsca atrakcję turystyczną i w 2003 roku zlecili remont obiektu. Renowacja pochłonęła 875 000 dolarów, ale Drabina Haʻiku nie przetrwała długo. W lutym 2015 roku nad wyspą O’ahu przeszła potężna burza, która uszkodziła konstrukcję schodów. Od tego czasu toczył się spór o to, co zrobić z tym obiektem - rozebrać czy raz jeszcze wyremontować i otworzyć dla turystów.

Decyzja o zlikwidowaniu schodów


Decyzja właśnie zapadła. Rada miejska Honolulu uznała, że Schody do Nieba mają zostać rozebrane, ponieważ ze względu na swój stan techniczny zagrażają one bezpieczeństwu osób, które mimo zakazu decydują się po nich wspinać. Decyzję radnych zatwierdził burmistrz miasta, Rick Blangiardi. „Zdajemy sobie sprawę z zainteresowania schodami, jednak nie można ignorować kwestii bezpieczeństwa” stwierdził Blangiardi w oświadczeniu. Dodał też, że na decyzję miało wpływ również to, że turyści wdrapujący się nielegalnie na te schody zakłócają spokój ludzi mieszkających w pobliżu obiektu. Decyzja włodarzy Honolulu oburzyła zwolenników zachowania tej atrakcji, którzy od 2015 opowiadają się za tym, by Schody do Nieba odrestaurować i udostępnić kochającym adrenalinę turystom, a przy okazji dać szansę na zarobek okolicznym mieszkańcom. Ich protesty na niewiele się jednak zdadzą - Schody do Nieba wkrótce znikną z krajobrazu wyspy O’ahu.

Czytaj także: Podróż dookoła świata w czasie pandemii

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej