RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

USA: Tysiące haitańskich migrantów w teksańskim miasteczku

Migranci z Haiti nielegalnie przekraczający granicę miedzy USA i Meksykiem na rzece Rio Grande (fot. Jordan Vonderhaar/Getty Images)
Migranci z Haiti nielegalnie przekraczający granicę miedzy USA i Meksykiem na rzece Rio Grande (fot. Jordan Vonderhaar/Getty Images)

Władze Stanów Zjednoczonych planują przeprowadzić szeroką akcję wydalenia haitańskich migrantów, którzy od piątku masowo przybyli do przygranicznego miasta Del Rio w Teksasie – poinformował Departament Bezpieczeństwa Krajowego USA (DHS).

Paryż wzywa ambasadorów z USA i Australii. Chodzi o kontrakt wart wiele mld dolarów

Szef MSZ Francji Jean-Yves Le Drian poinformował, że Paryż wzywa swoich ambasadorów z USA i Australii na konsultacje w związku z umową zawartą...

zobacz więcej

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Departament podał, że w celu przygotowania do tej operacji przeniósł ok. 2 tysiące Haitańczyków do innych miejsc. Od poniedziałku rano akcję będzie nadzorować ok. 400 agentów i oficerów służb, a rząd gotów jest wysłać na miejsce większą ilość funkcjonariuszy, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Według lokalnych władz w ostatnich dniach do Del Rio, 35-tysięcznego miasta położonego ok. 230 km na zachód od San Diego, przybyło ok. 14 tys. migrantów. Miejscowi urzędnicy alarmują, że w mieście nie ma warunków, aby przyjąć tak duży napływ ludzi.

Jak mówili mieszkańcy miasta, migranci rozbijali namioty na ulicach i budowali prowizoryczne schronienia z gigantycznej trzciny zwanej Carrizo. Wielu kąpało się i prało w rzece odzież.

DHS planuje od niedzieli uruchomić specjalne połączenia lotnicze z Haiti, którymi odsyłani będą migranci. Codziennie ma latać od pięciu do ośmiu samolotów, ale szczegóły tej operacji będą podane dopiero po ustosunkowaniu się do tych planów rządu Haiti.

Zobacz także: Pożary w Kalifornii. Strażacy chcą uratować sekwoje

Służby graniczne poinformowały, że z powodu napływu migrantów tymczasowo zamknęły przejście graniczne w Del Rio i przekierowały ruch do Przełęczy Orła, 92 km na wschód.

Haitańczycy masowo migrują do USA z Ameryki Południowej od kilku lat, wielu opuściło swój kraj po niszczycielskim trzęsieniu ziemi w 2010 roku. Do celu próbują dostać się pieszo, autobusami, samochodami, nierzadko przedzierając się przez dżunglę panamską.

Wprowadzony w marcu 2020 r. w USA nakaz natychmiastowego wydalenia migrantów bez zapewnienia im możliwości ubiegania się o azyl, związany z pandemią, pozostaje w mocy. Z tego obowiązku zwolnione są dzieci podróżujące bez opieki oraz niektóre rodziny.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej