RAPORT

Tusk kontra Tusk

USA: Crew Dragon z astronautami-amatorami powróciła bezpiecznie z orbity okołoziemskiej

Start rakiety Falcon 9 z kapsułą Crew Dragon 15 września 2021r. (fot. arch. PAP / Paul Hennessy/Anadolu Agency/ABACAPRESS.COM)
Start rakiety Falcon 9 z kapsułą Crew Dragon 15 września 2021r. (fot. arch. PAP / Paul Hennessy/Anadolu Agency/ABACAPRESS.COM)

Czteroosobowy zespół Inspiration 4, pierwszej cywilnej misji na orbitę okołoziemską, powrócił bezpiecznie w sobotę na Ziemię, lądując na Atlantyku nieopodal wybrzeża Florydy po trzech dniach spędzonych w kosmosie.

Większa i silniejsza niż Saturn V. SpaceX wstępnie zmontował Starship

W zakładach konsorcjum SpaceX miliardera Elona Muska w Boca Chica, w stanie Teksas, ukończono wstępny montaż największej kiedykolwiek...

zobacz więcej

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Należąca do firmy SpaceX kapsuła Crew Dragon, na pokładzie której podróżowali nowi astronauci, wylądowała na wodach oceanu o 1:07 czasu polskiego, niemal dokładnie po trzydniowej podróży.

„Witajcie na Ziemi. Wasza misja pokazała, że przestrzeń kosmiczna jest dla wszystkich” – oznajmił kontroler lotu SpaceX, witając czwórkę nowych astronautów.

„To był kawał dobrej jazdy” – odpowiedział szef misji, miliarder i pilot-kaskader Jared Isaacman.

Isaacman ufundował trzydniową misję i wykupił miejsca na pokładzie trojgu pozostałym członkom, lekarce Hayley Arceneaux, geolożce Sian Proctor, oraz informatykowi Chrisowi Sembroskiemu.

Według magazynu Time, wydał na to 200 mln dolarów. Był to pierwszy lot na orbitę bez udziału zawodowych astronautów z NASA czy innych agencji kosmicznych. Deklarowanym przez Isaacmana celem było zebranie od darczyńców 200 mln dolarów na badania szpitala St. Jude Children's Research Hospital w Memphis w stanie Tennessee. Placówka zajmuje się m.in. badaniami ws. leczenia raka u dzieci.

Zobacz także: Tajemniczy obiekt uderzył w Jowisza. Scenę uchwycił astronom amator [WIDEO]

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Start kapsuły Blue Origin z kosmicznymi turystami

Dziś o 15:00 zaplanowano pierwszy załogowy lot suborbitalny kapsuły Blue Origin. Zabierze ona w kosmos cztery osoby, w tym założyciela firmy Blue...

zobacz więcej

Kosmiczna podróż miliarderów


Podczas trzydniowej podróży, członkowie misji okrążali Ziemię na orbicie na wysokości niemal 600 km, ponad orbitą, na której znajduje się Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. Okrążyli Ziemię kilkadziesiąt razy.

Inspiration 4 jest debiutem SpaceX w dziedzinie turystyki kosmicznej i trzecią już w tym roku – po Virgin Galactic i Blue Origin – podróżą w kosmos miliarderów. Wykupione już zostały kolejne loty.Ambicje SpaceX sięgają jeszcze dalej – Elon Musk chce w ciągu najbliższych lat wysłać prywatny lot w orbitę wokół Księżyca. Do tego potrzebne będzie ukończenie prac nad statkiem Starship, który docelowo ma służyć też w załogowych lotach na Marsa.

Poza SpaceX, w tym roku planowane są dwa inne prywatne loty na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) – w październiku poleci tam rosyjska ekipa mająca nakręcić film fabularny, a w grudniu za pomocą rakiety Sojuz wyruszy japoński miliarder Yusaku Maezawa.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej