RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Wietnam zatwierdził kubańską szczepionkę przeciwko COVID-19

Wietnam jest pierwszym krajem na świecie, który zatwierdził stosowanie kubańskiej szczepionki Abdala (fot. arch. PAP/ EPA/MIGUEL GUTIERREZ)
Wietnam jest pierwszym krajem na świecie, który zatwierdził stosowanie kubańskiej szczepionki Abdala (fot. arch. PAP/ EPA/MIGUEL GUTIERREZ)

Wietnam został w sobotę pierwszym krajem, który zatwierdził do użytku w sytuacjach awaryjnych stosowanie przeciwko COVID–19 opracowanej na Kubie szczepionki Abdala – poinformowała państwowa kubańska grupa farmaceutyczna BioCubaFarma.

Eksperci FDA przeciwni podawania trzeciej dawki wszystkim Amerykanom

Komitet ekspertów Agencji Żywności i Leków (FDA) jednogłośnie opowiedział się w piątek za udostępnieniem trzeciej dawki szczepionki Pfizera...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

„Na podstawie rygorystycznej oceny dossier szczepionki Abdala wietnamski organ kontroli leków wydał zezwolenie na awaryjne użycie kubańskiego preparatu” – podała grupa na Twitterze.

Abdalą jest zainteresowana także Wenezuela, która podpisała już kontrakt na dostawy tego preparatu. Z kolei druga kubańska szczepionka Soberana 02 zyskała uznanie w Iranie, gdzie dopuszczona jest już do użytku w sytuacjach awaryjnych.

Jak twierdzą kubańscy naukowcy, Abdala i Soberana 02, oparte na rekombinowanym białku, tej samej technice, nad którą pracuje amerykańska firma Novavax i francuska firma Sanofi, są skuteczne w ponad 90 proc. w zapobieganiu COVID-19.

Kuba w czwartek rozpoczęła rozmowy z ekspertami ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), aby uzyskać zatwierdzenie jej szczepionek. Ich nabyciem są zainteresowane także Argentyna i Meksyk.

W wyniku embarga Stanów Zjednoczonych od 1962 r. Kuba opracowuje własne szczepionki od lat 80. XX wieku. Jest pierwszym krajem w Ameryce Łacińskiej, który wyprodukował szczepionkę przeciwko COVID-19.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej