RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Zerwany kontrakt na łodzie podwodne. Szef MSZ Francji mówi o poważnym kryzysie

Szef francuskiej dyplomacji Jean-Yves Le Drian (fot. PAP/EPA/Lajos Soos)
Szef francuskiej dyplomacji Jean-Yves Le Drian (fot. PAP/EPA/Lajos Soos)

Minister spraw zagranicznych Francji Jean-Yves Le Drian uznał za „poważny kryzys” odwołanie przez Australię kontraktu na dostawę francuskich łodzi podwodnych. Dzień wcześniej wezwał ambasadorów Francji z USA i Australii na konsultacje. Kontrakt wart był 56 mld euro.

Paryż wzywa ambasadorów z USA i Australii. Chodzi o kontrakt wart wiele mld dolarów

Szef MSZ Francji Jean-Yves Le Drian poinformował, że Paryż wzywa swoich ambasadorów z USA i Australii na konsultacje w związku z umową zawartą...

zobacz więcej

Zerwana przez Canberrę umowa dotyczyła kupna 12 francuskich okrętów podwodnych, ale także powołania nowego paktu trójstronnego z Waszyngtonem i Londynem na współpracę obronną w regionie Indo-Pacyfiku.

Le Drian mówił w sobotę w stacji France 2 o „poważnym kryzysie” spowodowanym storpedowaniem przez Australię i USA „kontraktu stulecia”. Potępił „kłamstwo (...), dwulicowość (...), poważne naruszenie zaufania i pogardę” ze strony sojuszników Francji.

Minister uzasadnił wezwanie na konsultacje ambasadorów Francji w Canberze i Waszyngtonie tym, że „istnieje między nami poważny kryzys”. Wezwanie na konsultacje ambasadora Francji w Londynie uznano jednak za niepotrzebne. „Znamy ich stały oportunizm” – dodał ironicznie Le Drian.

Minister ocenił też, że „to, co się właśnie wydarzyło”, zaważy na zdefiniowaniu nowej koncepcji strategicznej NATO.

Le Drian poinformował również, że prezydent Emmanuel Macron nie rozmawiał z prezydentem USA Joe Bidenem na temat kontraktu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej