RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wałęsa broni skandalicznych słów Brauna. A przy okazji popełnia błąd ortograficzny

Lech Wałęsa wziął w obronę Grzegorza Brauna (fot. Artur Widak/NurPhoto via Getty Images)
Lech Wałęsa wziął w obronę Grzegorza Brauna (fot. Artur Widak/NurPhoto via Getty Images)

Podczas czwartkowego posiedzenia Grzegorz Braun zwrócił się do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego słowami „będziesz wisiał”. Poseł Konfederacji znalazł niespodziewanego sojusznika w osobie... Lecha Wałęsy.

Lech Wałęsa porównuje funkcjonariuszy SG do hitlerowców. „Dojdzie do morderstwa”

Lech Wałęsa komentując sytuację związaną z migrantami koczującymi na Białorusi blisko polskiej granicy stwierdził, że funkcjonariusze Straży...

zobacz więcej

– Będziesz pan wisiał – krzyczał z mównicy sejmowej lider Konfederacji Grzegorz Braun wskazując ręką na ministra Adama Niedzielskiego. Sprawą już zajęła się prokuratura.

Do tego prezydium sejmu zdecydowało o nałożeniu możliwie najwyższej kary finansowej dla posła. Ile Braun straci pieniędzy? O tym pisaliśmy TUTAJ.

Niespodziewanie posła Konfederacji wziął w obronę Lech Wałęsą. „Będziesz wisiał! I ja urzyłem tego zwrotu, nawet urzyłem na sali sądowej” – miał napisać Lech Wałęsa, popełniając błąd ortograficzny w słowie używać.

Później Wałęsą próbował wytłumaczyć, że użyte przez Brauna słowa wcale nie są groźbą. Nawiązał przy tym do tego, że w podobny sposób zwrócił się do historyka Sławomira Cenckiewicza.

„W interpretacji intelektualistów to ohyda. Dla praktyków, takich jak ja, to jest stwierdzenie, że będziesz rozliczony, że odpowiesz bezwzględnie i poniesiesz bezwzględną karę. To nie jest zachęta do linczu, czy fizycznego znęcania się” – miał argumentować Wałęsa.

„Nie bronię tego posła, ale tak to wygląda” – dodaje.

Po kilkudziesięciu minutach wpis miał zniknąć z facebookowego konta Wałęsy.

Słowa prezydenta zdziwiły nawet partyjnego kolegę Brauna. „Wałęsa murem za Braunem. Do czego to doszło?” – napisał na Twitterze Jakub Kulesza. Braun jest autorem wielu filmów dokumentalnych. W jednym z nich pokazywał związki Wałęsy ze Służbą Bezpieczeństwa PRL.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej