RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Fogiel o propozycji Tuska ws. konstytucji: Władze PiS zajmą się tematem

Zastępca rzecznika PiS Radosław Fogiel (fot. PAP/Piotr Polak)
Zastępca rzecznika PiS Radosław Fogiel (fot. PAP/Piotr Polak)

– Jeśli mielibyśmy rozmawiać o zmianie konstytucji, to są inne sprawy, które zdaniem PiS powinny znaleźć się w ustawie zasadniczej; pomimo propagandowego charakteru propozycji Donalda Tuska odpowiednie władze PiS zajmą się tym tematem – powiedział w sobotę zastępca rzecznika PiS Radosław Fogiel. Warto przypomnieć, że teraz do opuszczenia przez Polskę Unii Europejskiej wystarczy sejmowa uchwała przyjęta zwykłą większością głosów. Tak w 2010 roku zdecydował sejm głosami... Platformy Obywatelskiej, PSL i Lewicy. Przeciw zagłosowali wszyscy obecni na sali posłowie PiS.

Jak doprowadzić do Polexitu? Ustawę przygotowała w 2010 roku Platforma Obywatelska

Polexit przegłosowany w sejmie? To możliwy scenariusz. Do opuszczenia przez Polskę Unii Europejskiej wystarczy sejmowa uchwała przyjęta zwykłą...

zobacz więcej

Podczas sobotniej konwencji krajowej PO lider ugrupowania Donald Tusk zaproponował prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu wspólną zmianę art. 90 konstytucji i wpisanie, że wypowiedzenie umowy międzynarodowej odbywa się większością dwóch trzecich.

Zastępca rzecznika PiS w rozmowie z PAP ocenił postulat Tuska jako „zagrywkę propagandową”.

– Zdajemy sobie oczywiście sprawę, że jest to zagrywka propagandowa, niemniej propozycja zmiany konstytucji to propozycja daleko idąca. Jeśli mielibyśmy o tym rozmawiać, to są inne sprawy, które zdaniem Prawa i Sprawiedliwości powinny znaleźć się w ustawie zasadniczej – powiedział Fogiel.

Są pewne kwestie regulowane już np. wyrokami Trybunału Konstytucyjnego, które warto by umieścić bezpośrednio w Konstytucji. Zatem pomimo propagandowego charakteru propozycji, skoro padła, odpowiednie władze PiS zajmą sią tym tematem – dodał wicerzecznik PiS.


W swoim sobotnim wystąpieniu Tusk przypomniał, że artykuł 90 konstytucji zakłada, że umowę międzynarodową - na podstawie której Polska może przekazać organizacji międzynarodowej lub organowi międzynarodowemu kompetencje organów władzy państwowej w niektórych sprawach – ratyfikuje się większością 2/3 w parlamencie.

Stąd lider PO zaproponował, by wpisać do konstytucji, że wypowiedzenie takiej umowy też wymaga większości 2/3. – To jest bardzo proste przedsięwzięcie – podkreślał Tusk. Jego zdaniem apel w tej sprawie powinien popłynąć z każdego polskiego miasteczka, które skorzystało na polskiej obecności w Unii. – Proszę natychmiast zgodzić się na wspólne przedsięwzięcie – drobna zmiana w konstytucji, która pozwoli uniknąć ryzyka, że w nocy wyprowadzi się Polskę z Unii – powiedział Tusk.

Warto przypomnieć, że teraz do opuszczenia przez Polskę Unii Europejskiej wystarczy sejmowa uchwała przyjęta zwykłą większością głosów. Tak w 2010 roku zdecydował sejm głosami... Platformy Obywatelskiej, PSL i Lewicy. Przeciw zagłosowali wszyscy obecni na sali posłowie PiS.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej