RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Jak racjonalnie zwiększyć nakłady na służbę zdrowia? [WIDEO]

Postulaty strajkujących pracowników lekarzy i medyków przekraczają możliwości budżetu – ocenił w TVP Info wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Za selektywną podwyżką podatków, by poprawić sytuację w ochronie zdrowia, opowiedział się były minister finansów prof. Witold Modzelewski.

Protestujący medycy nie przyszli. Minister zdrowia mówi, co dalej

Chcieliśmy porozmawiać o realności postulatów protestujących medyków; niestety, moje zaproszenie nie spotkało się z zainteresowaniem – powiedział...

zobacz więcej

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska mówił w TVP Info, że postulaty strajkujących pracowników lekarzy i medyków przekraczają możliwości budżetu. Wyjaśniał, że chodzi o ponad 100 miliardów złotych do końca 2022 roku. Podkreślił, że przez ostatnich 6 lat roczne wydatki na służbę zdrowia wzrosły z 77 miliardów do 120 miliardów złotych.

Czy potrzebna jest podwyżka podatków?


W sondażu przeprowadzonym 10 września przez United Surveys 38 proc. ankietowanych wskazało, że byliby gotowi płacić wyższe podatki, aby sfinansować cele protestu; przeciwnych było 53 proc., a 9 proc. nie miało zdania.

Były minister finansów, prof. Witold Modzelewski (Instytut Studiów Podatkowych UW) przyznał w TVP Info, że podwyżka podatków na ochronę zdrowia byłaby racjonalna. Jednocześnie ocenił, że wskazane są selektywne rozwiązania, w tym likwidacja przywilejów podatkowych dla niektórych produktów.

Jako przykład wskazał podgrzewacze papierosów, które są objęte niższą stawką akcyzy niż papierosy. – Przywilej podatkowy dla podgrzewaczy to jest co najmniej miliard złotych – podkreślił.

Nie żyje mężczyzna, który okaleczył się w „białym miasteczku”. Zostawił list pożegnalny

Starszy mężczyzna dokonał samookaleczenia na terenie „białego miasteczka” przed KPRM w Warszawie, gdzie odbywa się protest medyków. Po...

zobacz więcej

Przewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „S” Maria Ochman zapytana, czy najprostszym sposobem na uzyskanie pieniędzy dla służby zdrowia byłoby wyrównanie składki zdrowotnej dla wszystkich płatników, przyznała, że „mamy problem w Polsce, a zwłaszcza w służbie zdrowia, z formami zatrudnienia”.

– Teraz przyglądamy się realizacji ustawy (podwyższającej od 1 lipca minimalne płace w ochronie zdrowia). Ta ocena pokazuje nam, że tylko jedna czwarta szpitali i podmiotów leczniczych, które kontraktują świadczenia, wystąpiła o podwyżki dla pracowników. To pokazuje, że w części placówek te płace już są dawno zdecydowanie wyższe. I drugi element to jest to, że my mamy w większości zatrudnienie na podstawie umowy kontraktowej, czyli działalność gospodarczą. I w takiej sytuacji niestety te składki płacone są ryczałtem minimalnym. Więc myślę, że stawiając postulat takich podwyżek naraz, jest to w naszej ocenie postulat zaporowy – oceniła.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej