RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Jedna z największych imprez lotniczych i militarnych w Europie

W Ostrawie trwa jedna z największych imprez lotniczych i militarnych w Europie (fot. Shutterstock)
W Ostrawie trwa jedna z największych imprez lotniczych i militarnych w Europie (fot. Shutterstock)

W czeskiej Ostrawie trwają Dni NATO. Jak informują organizatorzy, to jedna z największych imprez lotniczych i militarnych w Europie. W tym roku w pokazach biorą udział przedstawiciele siedemnastu państw Sojuszu, w tym Polski.

„NATO jest sojuszem, nasza armia nie jest osamotniona”

– NATO jest jednością i to jest sygnał dla naszych najtrudniejszych partnerów, na tym zależało panu prezydentowi. Polskę musi obronić polska armia;...

zobacz więcej

Dni NATO rozpoczął wspólny skok czeskich i polskich spadochroniarzy. Na płycie ostrawskiego lotniska odwiedzający mogą zobaczyć z bliska między innymi myśliwiec F-35 należący do włoskich sił powietrznych oraz amerykański bezzałogowy samolot MQ-9 Reaper.

Na pokazy przybyło wielu Polaków


Odbywające się niedaleko polsko-czeskiej granicy pokazy sprzętu wojskowego przyciągnęły wielu Polaków. – Warto tu przyjeżdżać, żeby zobaczyć tę technikę i to, jak wygląda świat wojskowy. Jest co oglądać. Do tego wszyscy są otwarci na rozmowę i chętnie opowiadają o tym sprzęcie. Ciekawie jest zobaczyć z bliska maszyny, z którymi nie ma się na co dzień styczności – mówią Polskiemu Radiu Polacy, którzy do Ostrawy przyjechali między innymi z Wrocławia, Bielska-Białej i Jastrzębia-Zdroju. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
W Ostrawie swoje uzbrojenie prezentuje także gliwicka Jednostka Wojskowa Agat. – Jest to sprzęt, który pozostaje tylko na wyposażeniu wojsk specjalnych, stąd zainteresowanie jest olbrzymie. Każdy chce dotknąć, zobaczyć. Jesteśmy tu po to, żeby przybliżyć naszą ciężką służbę i opowiedzieć o niej – mówi Polskiemu Radiu major Mariusz Łapeta.

Dni NATO w Ostrawie potrwają do jutra.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej