RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Jak doprowadzić do Polexitu? Ustawę przygotowała w 2010 roku Platforma Obywatelska

Dzięki przyjętej przez rząd PO-PSL ustawie, aby wyprowadzić Polskę z UE, wystarczy zwykła większość głosów w sejmowym głosowaniu (fot.  PAP/ Wojciech Olkuśnik, Tomasz Gzell)
Dzięki przyjętej przez rząd PO-PSL ustawie, aby wyprowadzić Polskę z UE, wystarczy zwykła większość głosów w sejmowym głosowaniu (fot. PAP/ Wojciech Olkuśnik, Tomasz Gzell)

Polexit przegłosowany w sejmie? To możliwy scenariusz. Do opuszczenia przez Polskę Unii Europejskiej wystarczy sejmowa uchwała przyjęta zwykłą większością głosów. Tak w 2010 roku zdecydował sejm głosami... Platformy Obywatelskiej, PSL i Lewicy. Przeciw zagłosowali wszyscy obecni na sali posłowie PiS.

Konwencja Krajowa PO. Donald Tusk: Wiemy, co to znaczy być polskim patriotą

Dzisiaj polski dojrzały patriotyzm, dzisiaj prawdziwa miłość do ojczyzny, oznacza także tę wielką potrzebę, wielkie zadanie utrzymania Polski w UE...

zobacz więcej

Tymczasem scenariuszem wyścia z Unii Europejskiej, które „może zostać przeprowadzone przez PiS z zaskoczenia” strszył podczas konwencji PO w Płońsku Donald Tusk.

Tusk: PiS chce wyprowadzić Polskę z UE


Zdaniem Tuska obecnie, żeby wyprowadzić Polskę z Unii, "wystarczy jedno nocne głosowanie" i nawet zwykła większość głosów.

– Propozycja jest bardzo prosta – powiedział Tusk, zwracając się do szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Wyjaśnił, że można zmienić jeden zapis w konstytucji. Przypomniał, że artykuł 90 zakłada, że umowę międzynarodową – na podstawie której Polska może przekazać organizacji międzynarodowej lub organowi międzynarodowemu kompetencje organów władzy państwowej w niektórych sprawach – ratyfikuje się większością 2/3 w parlamencie.

Stąd lider PO zaproponował, by wpisać do konstytucji, że wypowiedzenie takiej umowy też wymaga większości 2/3. – To jest bardzo proste przedsięwzięcie – podkreślał Tusk. Jego zdaniem apel w tej sprawie powinien popłynąć z każdego polskiego miasteczka, które skorzystało na polskiej obecności w Unii.

Europoseł PiS: Nie wyobrażam sobie, żeby nas w UE miało nie być

Nie wyobrażam sobie takiej sytuacji, że miałoby nas w UE nie być, bo byłoby to olbrzymią stratą dla nie tylko dla współczesnych, ale i przyszłych...

zobacz więcej

– Proszę natychmiast zgodzić się na wspólne przedsięwzięcie – drobna zmiana w konstytucji, która pozwoli uniknąć ryzyka, że w nocy wyprowadzi się w Polskę z Unii – powiedział Tusk.

PiS: Przyjęliśmy uchwalę wykluczającą polexit


Tymi słowami szef PO wpisuje się w narrację opozycji o wizji Polexitu, nad którą ma pracować Prawo i Sprawiedliwość. Nie zmieniła tego nawet niedawno przyjęta uchwała partii rządzącej.

Jak informowała rzecznik PiS Anita Czerwnińska, w przyjętej uchwale wykluczono możliwość polexitu. Jak podkreślała, „totalna opozycja” przypisuje ugrupowaniu „coś czego absolutnie nigdy nie planowaliśmy, nigdy o tym nie mówiliśmy”.

Rząd PO-PSL przyjął ustawę o polexitcie


W sobotnim wystąpieniu przewodniczący PO nie pamiętał, że to podczas okresu, gdy on był premierem sejm przyjął regulacje prawne umożliwiające wyjście z UE bez konieczności ogłoszenia referendum.

Co zrobić, żeby młodzi nie wyjeżdżali? Tusk: Być może nie wszędzie da się to zrobić

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej podczas konwencji tej partii w Płońsku odpowiadał na pytanie, co zrobić, aby młodzi ludzie nie wyjeżdżali z...

zobacz więcej

5 października 2010 roku uchwalił ustawę o współpracy Rady Ministrów z Sejmem i Senatem w sprawach związanych z członkostwem Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej. Pełną treść ustawy można przeczytać TUTAJ.

W sejmowej dyskusji nad art. 22a ustawy o umowach międzynarodowych, która odbyła się 6 maja 2010 r. Jan Tamaka z PO tłumaczył: „tryb postępowania w sprawie decyzji o wystąpieniu z Unii Europejskiej oparto na założeniu, że decyzja o wystąpieniu jest formą wypowiedzenia umów międzynarodowych konstytuujących Unię Europejską”.

Jego kolega klubowy Krzysztof Gadowski przypominał, że przystąpienie Polski do UE nastąpiło jednak „na podstawie referendum, a później przyjęcie traktatu na podstawie większości kwalifikowanej”. Jak informował portal Konkret24, nowy przepis oznacza w praktyce, że wniosek rządu o opuszczenie UE może być zatwierdzony przez parlament zwykłą większością głosów.

Za taką formą opuszczenia przez Polskę UE opowiedziało się 260 posłów - m.in. 185 z PO, 34 z Lewicy, 30 PSL. Przeciw zagłoswali wszyscy obecni na sali posłowie PiS.

Przepisy o wyjściu Polski z UE próbował zaostrzyć senat, ale poprawki izby wyższej parlamentu zostały odrzucone przez ówczesną koalicję rządzącą PO-PSL.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej