RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kreml zażądał od Google'a usunięcia listy kandydatów w wyborach wspieranych przez Nawalnego

Google na żądanie Roskomnadzoru usunął z oferty Google Play aplikację o nazwie Nawalny (fot. Shutterstock)
Google na żądanie Roskomnadzoru usunął z oferty Google Play aplikację o nazwie Nawalny (fot. Shutterstock)

Rosyjski państwowy regulator mediów i internetu, urząd Roskomnadzor zażądał w sobotę od wyszukiwarki Google, by usunęła pliki Google Docs zawierające nazwiska kandydatów w wyborach parlamentarnych wspieranych przez opozycjonistę Aleksieja Nawalnego.

Apple i Google usunęły aplikację Nawalnego na żądanie Kremla

Koncerny Apple i Google usunęły ze swej oferty aplikację o nazwie Nawalny, zawierającą komunikaty ze strony internetowej opozycjonisty Aleksieja...

zobacz więcej

Wcześniej współpracownicy Nawalnego opublikowali na plikach Google Docs rekomendacje głosowania w wyborach do niższej izby parlamentu, Dumy Państwowej. Pierwszy dokument zawierał nazwiska kandydatów startujących w Moskwie. Drugi dotyczył kandydatów w okręgach wyborczych w pozostałej części kraju. W sobotę po południu oba pliki były niedostępne.

„Inteligente głosowanie”     


Rekomendacje głosowania w wyborach to strategia, którą Nawalny nazwał „inteligetnym głosowaniem”. Opozycjonista zaapelował, by masowo wspierać tych kandydatów, którzy w swoich okręgach mają największe szanse na pokonanie reprezentanta rządzącej partii Jedna Rosja. Strona internetowa "inteligentnego głosowania" została zablokowana 6 września. 17 września Google na żądanie Roskomnadzoru usunął z oferty Google Play aplikację o nazwie Nawalny, która zawierała funkcję „inteligentnym głosowaniem”  . Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Decyzję koncernu skrytykował twórca komunikatora Telegram Paweł Durow, ale jednocześnie sam Telegram zablokował boty związane z agitacją wyborczą, w tym z „inteligentnym głosowaniem”.  Durow powiedział, że blokada obowiązuje na czas wyborów.

Główny dzień głosowania w wyborach do Dumy to  niedziela, 19 września. Od piątku trwa już dwudniowe głosowanie przedterminowe, podczas którego wyborcy mogą oddać głos także przez internet.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej