RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Inscenizacja egzekucji żydowskiego więźnia. Policja aresztowała 19-latka

Policja prowadzi dochodzenie w sprawie bulwersującej inscenizacji (fot. Shutterstock)
Policja prowadzi dochodzenie w sprawie bulwersującej inscenizacji (fot. Shutterstock)

Policja aresztowała młodego mężczyznę, który kilka dni temu, wspólnie z przebranymi za nazistów kolegami, odgrywał scenę egzekucji żydowskiego więźnia w nadmorskiej miejscowości Urk w Holandii. Podczas przeszukania w jego mieszkaniu znaleziono broń palną.

Wandal na terenie domu zakonnego. W Aninie sprofanowano figurkę Matki Boskiej

Kolejny atak na symbole religijne. Tym razem dokonano profanacji figury Matki Bożej w ogrodzie domu zakonnego Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w...

zobacz więcej

Spokojną miejscowością nadmorską wstrząsnął kilka dni temu skandal sprowokowany przez kilku młodych mieszkańców Urk, którzy przebrali się w nazistowskie mundury i przemaszerowali przez centrum miasta. Następnie młodzieńcy przeprowadzili zainscenizowaną „likwidację żydowskiego więźnia” .

„To czysta nienawiść” – ocenił te wydarzenia Aron Vrieler, badacz antysemityzmu w Izraelskim Centrum Informacji i Dokumentacji (CIDI). „Banda idiotów”, „ludzie pozbawieni szacunku”, „lekceważenie Holokaustu”, „normalizowanie antysemityzmu” – to tylko kilka cytowanych przez dziennik „De Telegraaf” reakcji mieszkańców tej rybackiej miejscowości na zachowanie młodych mężczyzn.

CZYTAJ TAKŻE: Skandal w centrum miasta. W mundurach nazistów pozorowali scenę likwidacji Żyda

Na wniosek władz miejskich policja wszczęła w tej sprawie dochodzenie. W piątek wieczorem podczas przeszukania w mieszkaniu jednego z mężczyzn znaleziono broń palną. 19-latek został natychmiast aresztowany.


Prokuratura nie wyklucza postawienia zarzutów wszystkim uczestnikom „rekonstrukcji”. „Badamy, czy noszenie nazistowskich mundurów w przestrzeni publicznej jest karalne” – powiedział portalowi NOS rzecznik prokuratury w Amsterdamie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej