RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wybory w Rosji. Obrońcy praw człowieka informują o fałszerstwach

Wybory zakończą się w niedzielę (fot.PAP/EPA/MIKHAIL VOSKRESENSKIY/SPUTNIK/KREMLIN POOL)
Wybory zakończą się w niedzielę (fot.PAP/EPA/MIKHAIL VOSKRESENSKIY/SPUTNIK/KREMLIN POOL)

Rosyjski ruch obywatelski „Gołos” poinformował o próbach sfałszowania wyników wyborów. Rosjanie od wczoraj wybierają deputowanych do Dumy Państwowej i regionalnych rad oraz szefów lokalnych administracji.

Rosyjskie wybory; mieszkańcy Donbasu zmuszani do udziału w głosowaniu

Mieszkańcy części Donbasu kontrolowanej przez separatystów są zmuszani przez Rosję do udziału w wyborach do rosyjskiej niższej izby parlamentu,...

zobacz więcej

Głosowanie rozpoczęło się w piątek i potrwa do niedzieli, do godziny 21 według czasu lokalnego.

Z raportu ruchu obywatelskiego „Gołos”, który monitoruje procesy wyborcze w Rosji, wynika, że osoby zatrudnione w sferze budżetowej są zmuszane przez pracodawców do udziału w głosowaniu.

Obserwatorzy zarejestrowali także przypadki dorzucania do urn wypełnionych wcześniej kart do głosowania, a także wielokrotnego głosowania przez te same osoby.

Współpracownicy ruchu „Gołos” stwierdzili, że po zakończeniu pierwszego dnia głosowania, gdy lokale wyborcze zostały zamknięte, zdarzały się przypadki otwierania urn i podmieniania kart.

Największą liczbę nieprawidłowości zarejestrowano w rejonach: petersburskim, moskiewskim i krasnodarskim. Obserwatorzy zaalarmowali, że bez społecznej kontroli odbywa się głosowanie w regionach kaukaskich. Tam praktycznie nie ma obserwatorów, bo jest zbyt niebezpiecznie – poinformował ruch.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej