RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

USA: Broadway wznowiło słynne musicale

Koronawirus spowodował zamknięcie 41 teatrów na Broadwayu w 2020 r. (fot. N.Galai/Getty Images)
Koronawirus spowodował zamknięcie 41 teatrów na Broadwayu w 2020 r. (fot. N.Galai/Getty Images)

Po przerwie spowodowanej pandemią na nowojorski Broadway powróciły w tym tygodniu słynne musicale „Król Lew”, „Hamilton” i „Wicked”, wznowiono też kilka dawniejszych spektakli. Koronawirus spowodował zamknięcie wszystkich 41 teatrów Broadwayu 12 marca 2020 r.

Remake słynnego „Bodyguarda” z Whitney Houston i Kevinem Costnerem

Portal „Variety” poinformował, że studio Warner Bros. szykuje się do nakręcenia nowej wersji kultowego „Bodyguarda” z 1992 roku....

zobacz więcej

– Wszyscy czujemy się niezwykle podekscytowani. Wróciliśmy. Myślę, że możemy oddychać łatwiej, nawet, jeśli przez maseczki. Możemy czuć się zrelaksowani – oceniła reżyserka „Króla Lwa” Julie Taymor.

To fundamenty Broadwayu


Amerykańskie radio publiczne NPR przypomina, że „Hamilton”, trafił na Broadway sześć lat temu, „Wicked” – przed 17 laty, a „Król Lew”, 23 lata temu. Nazywa te musicale fundamentem Broadwayu.

– Powrót po półtora roku tych trzech musicali, będących duchowymi kotwicami współczesnego sukcesu Broadwayu, a także długo utrzymującego się na scenie »Chicago«, to ważny sygnał, że najbardziej wartościowe spektakle powracają, pomimo presji i niepewności związanej z rozprzestrzenianiem się wariantu delta – zaznacza NPR.

Zobacz także: Najpierw neandertalczyk, potem Rambo. Wirusolog o Sars-CoV-2

Widzowie mega-hitów przed wejściem na widownię muszą przedstawić certyfikat, że są w pełni zaszczepieni dawką szczepionki dopuszczonej do użytku przez Agencję ds. Żywności i Leków lub Światowej Organizacji Zdrowia. Zobowiązani są też do noszenie w teatrach przez cały czas maseczek. Wyjątkiem są wyznaczone miejsca na przekąski.

Odkryto nieznany dotąd rysunek van Gogha. Artysta opisał dzieło w liście do brata

Od piątku w amsterdamskim Muzeum Vincenta van Gogha prezentowany jest nieznany dotąd rysunek niderlandzkiego malarza z 1882 r. „Worn Out”...

zobacz więcej

– Chodzimy do teatru w poszukiwaniu katharsis. Dosłownie po to idziemy: aby być w wspólnocie, usłyszeć historię opowiedzianą w ciemności i doświadczyć katharsis. Przez jakiś czas nie było to bezpieczne. Teraz możemy wrócić przestrzegając środków bezpieczeństwa – podkreślił twórca „Hamiltona” Lin-Manuel Miranda.

Dziennik „New York Times” zwraca uwagę na fakt, że głośne spektakle nie były jedynymi produkcjami, które zostały wznowione w miniony wtorek. Pierwszy przedpremierowy spektakl miała także „Lackawanna Blues”.

Od czerwca do września z 30 przedstawieniami wystąpił gwiazdor Bruce Springsteen w jednoosobowym „Springsteen on Broadway”. Na afiszu jest też nowa sztuka „Pass Over” oraz wznowienia musicali „Hadestown” i „Waitress”.

Najcięższy teatralny kaliber


Nowojorska gazeta zwraca przy tym uwagę, że „Król Lew”, „Hamilton” i „Wicked” to najcięższy teatralny kaliber.

– Stały się symbolem siły i zasięgu branży, a ich powrót na scenę jest sygnałem, że teatr powraca – ocenił „NYT”.

Inną zapowiedzią wznowienia działalności Broadwayu była cyfrowa świetlna tablica na Times Square. – Oczekiwanie dobiegło końca – anonsowała.

Nie żyje Adam Baumann, wybitny aktor Teatru Śląskiego

Zmarł aktor Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego w Katowicach Adam Baumann – poinformowała we wtorek ta instytucja. W marcu skończył 73 lata....

zobacz więcej

Z entuzjazmem o wtorkowym wydarzeniu wypowiadał się także burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio.

„To wielka noc dla powrotu Nowego Jorku do życia”


– Broadway, a także cała sztuka i kultura miasta, wyrażają życie, energię, różnorodność i ducha Nowego Jorku. To jest w naszym sercu i duszy. To część wielkich rzeczy, które ludzie robią. Czyni nas to wspaniałymi. Tak więc, jest to wielka noc dla powrotu Nowego Jorku do życia – zauważył de Blasio.

Broadway to 41 profesjonalnych teatrów, z których każdy ma 500 lub więcej miejsc siedzących. Są one zlokalizowane na Manhattanie w dzielnicy teatralnej oraz w kompleksie Lincoln Center wzdłuż Broadwayu i na przyległych ulicach. Antrepryzy te należą do największych pracodawców w mieście.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Ponowne otwarcie Broadwayu zbiega się z przygotowaniami do nowego sezonu wielu innych ośrodków sztuki scenicznej w Nowym Jorku i w całych Stanach Zjednoczonych. Zapowiadają wznowienie występów na żywo, w zamkniętych salach. W najbliższych dniach i tygodniach rozpoczną działalność Metropolitan Opera, New York Philharmonic, New York City Ballet, Carnegie Hall oraz Brooklyn Academy of Music.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej