RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Europoseł PiS: Nie wyobrażam sobie, żeby nas w UE miało nie być

Joachim Brudziński nt. Unii Europejskiej (fot. arch.PAP/M.Bielecki)
Joachim Brudziński nt. Unii Europejskiej (fot. arch.PAP/M.Bielecki)

Nie wyobrażam sobie takiej sytuacji, że miałoby nas w UE nie być, bo byłoby to olbrzymią stratą dla nie tylko dla współczesnych, ale i przyszłych pokoleń – ocenił europoseł PiS Joachim Brudziński. Mówiąc o Polskim Ładzie stwierdził, że po tym, jak zostanie wdrożony, „każdy z obywateli we własnej kieszeni przekona się kto miał racje, my czy nasi krytycy”.

Premier ma swój podcast. Na początek jak „wyjść z roli »montowni Europy«”

Nowoczesna gospodarka nie powinna konkurować wyłącznie kosztami pracy, a jakością, produktywnością i innowacyjnością przedsiębiorstw – stwierdził...

zobacz więcej

Zapytany w sobotę w radiu RMF FM czy wyobraża sobie moment, że Polski w UE nie będzie Brudziński odpowiedział, że PiS „od początku obecności w Unii Europejskiej uważało, że nasza obecność jest dobra dla Polski”. – Nie wyobrażam sobie dzisiaj takiej sytuacji, że miałoby nas w UE nie być, bo byłoby to olbrzymią stratą nie tylko dla współczesnych, ale i przyszłych pokoleń – stwierdził. Dodał, że jest absolutnie spokojny, że nie ma takiego niebezpieczeństwa.

– Jeżeli dzisiaj PiS próbuje się czynić tymi, którzy rzekomo chcą Polskę z Unii Europejskiej wyprowadzać, to jest czysta demagogia – powiedział Brudziński. Według niego, dziś dyskurs polityczny „czasami toczy się wedle reguły: kto powie coś mocniejszego i czasami niezbyt mądrego, aby przebić się ze swoją narracją do opinii publicznej”.

Odnosząc się do słów posła PiS Marka Suskiego, który mówił o „walce z okupantem brukselskim” w kontekście UE, Brudziński stwierdził, że „pod żadną okupacją dziś nie jesteśmy”. Ocenił, że słowa Suskiego są „bardzo emocjonalne i nie oddające rzeczywistości”.

Środki z unijnego Funduszu Odbudowy


Brudziński pytany o możliwość pozbawienia Polski środków z unijnego Funduszu Odbudowy powiedział, że nie obawia się, że „zostaniemy pozbawieni tych środków, bo nie ma żadnego stanowiska UE, jeżeli chodzi np. o Krajowy Plan Odbudowy”. Przypomniał, że polski rząd złożył KPO w lipcu i „nie ma żadnych uwag co do merytorycznych założeń tego programu”. Według niego w świetle ustaleń, które zapadły na kolejnych szczytach Rady Europejskiej „nie ma możliwości odmówienia wypłaty nam tych środków”.

Konwencja Krajowa PO. Donald Tusk: Wiemy, co to znaczy być polskim patriotą

Dzisiaj polski dojrzały patriotyzm, dzisiaj prawdziwa miłość do ojczyzny, oznacza także tę wielką potrzebę, wielkie zadanie utrzymania Polski w UE...

zobacz więcej

Krajowy Plan Odbudowy ma być podstawą do sięgnięcia przez Polskę w ramach Funduszu Odbudowy po dodatkowe środki z UE na walkę ze skutkami pandemii COVID-19 w gospodarce. KPO musiało przygotować każde państwo członkowskie i przesłać do Komisji Europejskiej. Z Funduszu Odbudowy Polska będzie miała do dyspozycji około 58 mld euro.

Brudziński został też zapytany o sondaż, z którego wynika, że 50. proc. Polaków uważa, iż nie skorzysta na programie Polski Ład. – Jako osoba z kierownictwa mojego środowiska politycznego mogę powiedzieć, że coś „nie pykło” w sensie komunikacyjny – powiedział polityk PiS. Według niego racje, liczby są po stronie rządu i jest spokojny o efekty finalne. Przypomniał, że program zakłada m.in. kwotę wolną od podatku na poziomie 30 tys. zł czy podniesienie progu podatkowego. – W sposób oczywisty daje to liczbę 18 mln osób, którzy skorzystają na tych rozwiązaniach – stwierdził.

Brudziński mówił też o premierze Mateuszu Morawieckim. – Tę tytaniczną prace wykonał w ostatnich miesiącach premier Morawiecki. On praktycznie codziennie odbywał po kilka spotkań. Chwale premiera, ponieważ wykonał on znakomitą robotę. Znakomitą robotę wykonali również ministrowie moi koledzy, koleżanki, parlamentarzyści, którzy rozjechali się po Polsce. Ja jestem spokojny co do efektów finalnych, bo w sposób oczywisty te kwoty, o których tutaj mowa, te ustawy, które chociażby zostały przeprowadzone przez polski Sejm to, że od nowego roku rodziny posiadające 2 i kolejne dziecko będą mogły po 12 tys. – powiedział.

– Za nami stoją konkrety. Polski Ład też jest takim konkretem, wdrożymy go w życie i wtedy każdy z obywateli we własnej kieszeni przekona się kto miał racje. My, czy nasi krytycy – dodał polityk.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej