RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Polski samolot awaryjnie lądował w Etiopii. „Przeżyliśmy straszne momenty modląc się o życie”

Samolot lądował w Etiopii (fot. arch.PAP/Jakub Kaczmarczyk, zdjęcie ilustracyjne)
Samolot lądował w Etiopii (fot. arch.PAP/Jakub Kaczmarczyk, zdjęcie ilustracyjne)

Samolot polskich linii Enter Air lecący z kenijskiej Mombasy do Warszawy musiał awaryjnie wylądować na lotnisku w stolicy Etiopii Addis Abebie. Jak relacjonują pasażerowie, przed startem maszyna miała się zapalić. – Po pasażerów wysyłamy z Polski drugi samolot – poinformowała nas spółka. Na pokładzie było 167 osób. – Konsul działa, aby pasażerowie dostali wizy i mogli w hotelu poczekać do wieczora, gdy planowany jest przylot nowego samolotu – przekazał wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk.

Dwulatek wyrzucony z samolotu za brak maseczki. Tłumaczenia o astmie nie pomogły [WIDEO]

Szokujący incydent na pokładzie samolotu linii American Airlines w Dallas (USA). Załoga samolotu wyrzuciła z pokładu 2-letniego chłopca wraz z jego...

zobacz więcej

Samolot, na pokładzie którego znajdowali się polscy turyści, miał wylecieć z kenijskiej Mombasy w piątkowy wieczór (chwilę po godzinie 20). Do startu o wskazanej godzinie jednak nie doszło, bo załoga maszyny kazała pasażerom opuścić pokład z powodu problemów technicznych.

– Po trzech godzinach oczekiwania wsiedliśmy do samolotu i kazano nam wysiąść, ponieważ wykryto pożar kazano pozostawić rzeczy i biegiem udać się z powrotem do terminala. Widzieliśmy dym w tylnej części samolotu. Następnie czekaliśmy znowu trzy godziny na naprawę i kazano nam wsiąść do tego samego samolotu, z którego kazano nam uciekać – opisuje w rozmowie z portalem tvp.info pasażer samolotu.

Pasażer: Modliliśmy się o życie


Jak mówi, pasażerowie wyrażali sprzeciw. – Nie chcieliśmy wsiadać do maszyny, która uległa awarii. Pilot powiedział, że nasz bagaż zostaje w Mombasie, a my mamy natychmiast wsiadać do samolotu. Pilot powiedział, że albo wsiądziemy, albo możemy wysiąść i wrócić na własny koszt – dodaje nasz rozmówca.

Wyjaśnia, że pasażerowie prosili o zmianę maszyny. – Straszono nas policją w razie niedopuszczenia do wylotu. Wsiedliśmy. Podczas lotu zepsuł się prawy silnik i ładowaliśmy awaryjnie bez silnika w Addis Abebie w Etiopii – opowiada.

– Przeżyliśmy straszne momenty modląc się o życie. Wylądowaliśmy i od pięciu godzin nie mamy dostępu do informacji, jedzenia, picia, bagażu, ubrań. Pilot zniknął, nie ma z nikim kontaktu, jedynie szczątkowe informacje od TUI lub Rainbow. Nie mamy pojęcia, gdzie są nasze bagaże i czy w ogóle je odzyskamy. Nie wiemy, kiedy i jak wrócimy do Polski – mówi mężczyzna.

Katastrofa samolotu w rosyjskiej tajdze. Ujawniono wstrząsające nagranie [WIDEO]

W lesie na Syberii w rejonie Irkucka doszło do katastrofy samolotu pasażerskiego L-410. Wskutek wypadku zginęły cztery osoby, kilkanaście zostało...

zobacz więcej

Enter Air: po pasażerów wysyłamy drugi samolot


Spółka Enter Air w komunikacie przesłanym portalowi tvp.info przekazała, że „samolot Boeing 737 800 ze 167 pasażerami z powodu błędnych wskazań w czasie lotu na jednym z silników musiał zgodnie z procedurą wylądować w Etiopii”.

„Aktualnie sprawdzane są dokładne przyczyny problemu, ale komunikacja z Addis Abebą jest bardzo utrudniona. Ponieważ nie wiemy jeszcze jaka była przyczyna i czy samolot jest sprawny do lotu, po pasażerów wysyłamy z Polski drugi samolot ” – zaznaczono.

Dodano też, że na lotnisku w Mombasie przed wylotem tej maszyny miał miejsce osobny przypadek, „którego przyczyną było pojawienie się dymu w bagażniku, pochodzącego najprawdopodobniej z jednego z bagaży”.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że wszyscy polscy obywatele znajdujący się na pokładzie samolotu, są bezpieczni. Ich zdrowiu i życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Resort podaje, że ambasador i konsul RP są na miejscu i udzielają im wszelkiej pomocy, a konsul jest w kontakcie z władzami lokalnymi oraz organizatorami podróży.

Konsul podjęła m.in. interwencję w sprawie możliwości opuszczenia lotniska przez Polaków i udania się na odpoczynek w komfortowych warunkach. Obecnie wszystkie zainteresowane osoby są w drodze do hotelu. Dziś późnym wieczorem planowany jest wylot do Warszawy samolotu zastępczego.

– Konsul działa, aby pasażerowie dostali wizy i mogli w hotelu poczekać do wieczora, gdy planowany jest przylot nowego samolotu – przekazał wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej