RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Eksperci FDA przeciwni podawania trzeciej dawki wszystkim Amerykanom

FDA jest za trzecią dawką dla seniorów (fot. P.Bersebach/MediaNews Group/Orange County Register/Getty Images)
FDA jest za trzecią dawką dla seniorów (fot. P.Bersebach/MediaNews Group/Orange County Register/Getty Images)

Komitet ekspertów Agencji Żywności i Leków (FDA) jednogłośnie opowiedział się w piątek za udostępnieniem trzeciej dawki szczepionki Pfizera przeciwko COVID-19 dla osób powyżej 65 roku życia i szczególnie narażonych, ale przeciwko oferowaniu jej szerszej populacji po 6 miesiącach od ostatniego zastrzyku.

Trzecia dawka szczepionki przeciw COVID-19. Co wiemy?

W Izraelu podaje się, i to szybko, trzecią dawkę szczepionki RNA, dokładnie tej, która była tam zastosowana masowo od początku. Z wstępnych,...

zobacz więcej

Złożony z 19 zewnętrznych ekspertów panel zagłosował jednogłośnie za uznaniem, że korzyści z dodatkowej dawki preparatu BioNTech- Pfizer przeciwko COVID-19 przewyższają ryzyko u osób powyżej 65 roku życia oraz szczególnie narażonych na ciężki przebieg choroby. Kategoria ta obejmuje również medyków i pracowników innych zawodów o podwyższonym ryzyku.

Negatywna ocena trzeciej dawki


Jednocześnie stosunkiem głosów 16-3 gremium negatywnie oceniło stosowanie trzeciej dawki wśród osób powyżej 16 roku życia, wskazując na niedostateczne dane z badań.

Komitet doradczy ds. szczepień i powiązanych produktów biologicznych FDA podał tym samym w wątpliwość plan administracji Bidena dotyczący oferowania dodatkowych dawek preparatów Pfizera i Moderny dla większości Amerykanów od 20 września.

Zobacz także: Konieczność trzeciej dawki. Jest stanowisko amerykańskiej agencji leków

Dzieci w Wielkiej Brytanii będą szczepione. Podano termin zapisów

W Wielkiej Brytanii zdrowe dzieci w wieku 12-15 lat będą szczepione przeciw COVID-19. W poniedziałek wieczorem brytyjski rząd poinformował, że...

zobacz więcej

Podczas kilkugodzinnych obrad transmitowanych w internecie eksperci wyrażali niezadowolenie z niewystarczających ich zdaniem danych na temat bezpieczeństwa dodatkowej dawki oraz z polegania przez Pfizera na danych z Izraela, które ich zdaniem nie muszą być adekwatne do sytuacji w USA.

Kto może przyjmować dodatkową dawkę szczepionki?


Jak dotąd dodatkową dawkę mogą przyjmować jedynie osoby o obniżonej odporności, choć według oficjalnych danych ponad milion Amerykanów zrobiło to wbrew zaleceniom, na własną rękę.

Izrael już w sierpniu zarekomendował podanie trzeciej dawki preparatu dla osób powyżej 40. roku życia.

Ten kraj szykuje się na czwartą dawkę szczepionki. Ponad 10 tys. zakażeń

W Izraelu zanotowano ponad 10 tys. nowych przypadków zakażeń COVID-19 – wynika z ostatniego raportu. To zaskakująco wysoki wskaźnik jak na weekend,...

zobacz więcej

Również w sierpniu administracja Bidena zapowiedziała, że planuje udostępnić trzeciej dawki szczepionek mRNA dla wszystkich Amerykanów powyżej 16. roku życia 8 miesięcy po drugim zastrzyku. Później okres ten zmieniono na 6 miesięcy.

Realizacja zależna od zgody FDA


Decyzję tę poparła m.in. p.o. szefa FDA Janet Woodcock, a także szefowa Centrów Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) Rochelle Walensky i główny doradca medyczny prezydenta dr Antony Fauci. Podkreślili oni jednocześnie, podobnie jak Biden, że realizacja tych planów jest zależna od zgody FDA. Negatywna opinia panelu nie jest wiążąca dla agencji, jednak rzadko występuje ona przeciwko zdaniu ekspertów.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej