RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Chiny krytykują w Stany Zjednoczone, Australię i Wielką Brytanię za pakt bezpieczeństwa

Pakt bezpieczeństwa USA, Australii i Wlk. Brytanii (fot. PAP/EPA/MICK TSIKAS)
Pakt bezpieczeństwa USA, Australii i Wlk. Brytanii (fot. PAP/EPA/MICK TSIKAS)

Chiny krytykują strategiczny pakt bezpieczeństwa, utworzony w regionie Oceanu Indyjskiego i Pacyfiku przez Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię i Australię. Pakt AUKUS przewiduje bliską współpracę militarną i dyplomatyczną, a także wymianę informacji i technologii. Według ekspertów, pakt jest odpowiedzią na rosnące wpływy Chin w regionie.

USA: Antony Blinken zapewnia Francję o dalszej współpracy w regionie Indo-Pacyfiku

Francja jest naszym „istotnym partnerem” w regionie Indo-Pacyfiku i będziemy kontynuowali współpracę z Paryżem w tym zakresie – zapewnił w czwartek...

zobacz więcej

Jednym z pierwszych kroków, jakie zostaną podjęte w ramach paktu, będzie udostępnienie przez USA Australii technologii, umożliwiającej produkcję okrętów podwodnych o napędzie atomowym.

– Współpraca między Stanami Zjednoczonymi, Wielką Brytanią i Australią dotycząca okrętów podwodnych bardzo szkodzi pokojowi i stabilizacji w regionie, eskaluje wyścig zbrojeń i osłabia międzynarodowe starania o denuklearyzację – przekazał rzecznik rzecznik chińskiego MSZ Zhao Lijian.

– Przekazanie przez Amerykanów i Brytyjczyków Australii technologii dotyczących atomowych okrętów podwodnych ponownie udowadnia, że kraje te używają eksportu broni nuklearnej jako narzędzia w geopolitycznej grze i stosują podwójną moralność - co jest wysoce nieodpowiedzialne – dodał.

Nie tylko Chiny są niezadowolone z trójstronnego paktu AUKUS. Francja wezwała wczoraj swoich ambasadorów w Stanach Zjednoczonych i Australii na konsultacje. Wcześniej francuskie władze nazwały działania Australii i Stanów Zjednoczonych „zdradą” i „ciosem w plecy”, a francuska klasa polityczna domagała się stanowczej reakcji Pałacu Elizejskiego.

Zawierając pakt, australijskie władze zerwały umowę dotyczącą kupna francuskich okrętów podwodnych na rzecz firm amerykańskich i brytyjskich.

Czytaj także: Biden ogłosił pakt bezpieczeństwa w regionie Indo-Pacyfiku

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej