RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Trzeci czarter z Afganistanu. 170 ewakuowanych wylądowało w Katarze

Ewakuacja z Afganistanu (fot. B.Guler/Anadolu/Getty Images)
Ewakuacja z Afganistanu (fot. B.Guler/Anadolu/Getty Images)

Lot czarterowy ze 170 osobami ewakuowanymi z Kabulu wylądował w piątek w Katarze. Wśród pasażerów są obywatele Belgii, Wielkiej Brytanii, Chorwacji, Niemiec, Holandii, Włoch, USA oraz Afgańczycy. Zostali odwiezieni do ośrodka, w którym przebywają uchodźcy z Afganistanu.

Holendrzy spierają się o ewakuację z Afganistanu. Posadę traci kolejna minister

Parlament Holandii przegłosował w czwartek wotum nieufności wobec ministrów spraw zagranicznych oraz obrony w związku z akcją ewakuacyjną z...

zobacz więcej

Przedstawiciel władz Kataru poinformował, że lot ten odbył się dzięki porozumieniu z talibami gwarantującemu bezpieczną podróż, a pasażerowie pozostaną na razie w ośrodku dla uchodźców.

Na lotnisko w Kabulu zostali oni dowiezieni przez katarski konwój.

Był to trzeci lot cywilny ze stolicy Afganistanu, odkąd 30 sierpnia zakończyła się obsługiwana przez żołnierzy akcja ewakuacyjna z tego kraju.

Katar stał się głównym pośrednikiem i mediatorem w kontaktach Zachodu z talibami. Kraj ten jest bliskim sojusznikiem USA, na jego terytorium znajduje się największa amerykańska baza wojskowa na Bliskim Wschodzie. W stolicy kraju, Ad-Dausze, od 2013 roku mieściło się polityczne biuro talibów.

Czytaj także: Były pracownik Pentagonu: Sojusznicy USA mają prawo mieć obawy

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej