RAPORT

Wojna na Ukrainie

Polscy dyplomaci na Białorusi uczcili ofiary sowieckiej agresji

W Kuropatach spoczywają ofiary zbrodni sowieckich sprzed agresji na Polskę i z czasów okupacji (fot. Hulton-Deutsch Collection/Corbis/Getty Images)
W Kuropatach spoczywają ofiary zbrodni sowieckich sprzed agresji na Polskę i z czasów okupacji (fot. Hulton-Deutsch Collection/Corbis/Getty Images)

Dyplomaci Rzeczypospolitej Polskiej w Mińsku i Grodnie upamiętnili ofiary agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 r. Przedstawiciele ambasady w Mińsku złożyli kwiaty i zapalili znicze na miejscu kaźni i pochówku ofiar stalinizmu w Kuropatach.

SG o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej

W czwartek funkcjonariusze Straży Granicznej odnotowali 238 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Zatrzymali trzech...

zobacz więcej

– Kuropaty są miejscem symbolicznym dla pamięci ofiar terroru stalinowskiego, w tym Polaków. Spoczywają tu w zbiorowych mogiłach ofiary czystek lat 30. XX wieku, tzw. akcji antypolskiej, a także osoby stracone przez Sowietów po agresji ZSRR na II RP. Składając kwiaty w Kuropatach, upamiętniliśmy także tych, którzy poddani byli aresztom, wywózkom, łagrom i innym represjom – powiedział charge d'affaires RP Marcin Wojciechowski.

Przypomniał również o białoruskich ofiarach zbrodni katyńskiej z wiosny 1940 r., których miejsce pochówku do dzisiaj nie jest znane. – Jedna z hipotez zakłada, że mogą spoczywać właśnie w Kuropatach – wskazał.

W uroczysku Kuropaty na obrzeżach Mińska spoczywają ofiary represji stalinowskich wielu narodowości, które zamieszkiwały te ziemie przed II wojną światową, m.in. Białorusini, Polacy, Rosjanie, Żydzi, Łotysze i Litwini.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Konsul generalny RP w Grodnie Andrzej Raczkowski odwiedził mogiły ofiar walk z armią sowiecką o to miasto we wrześniu 1939 r.

Przeczytaj także: Łukaszenka chwali napaść Sowietów na Polskę. Ustanowił święto

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej