RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Anglia łagodzi zasady wjazdu. „Impuls dla przemysłu turystycznego”

od 4 października złagodzone zasady przyjazdu do Anglii (fot. Chris J Ratcliffe/Getty Images)
od 4 października złagodzone zasady przyjazdu do Anglii (fot. Chris J Ratcliffe/Getty Images)

Od 4 października znacząco zostaną uproszczone i złagodzone zasady przyjazdu do Anglii. Obecny „system świateł drogowych” – z listami państw: zieloną, żółtą i czerwoną – będzie zastąpiony jedną, czerwoną listą – ogłosił w piątek brytyjski minister transportu Grant Shapps.

Rośnie liczba zakażeń w Wielkiej Brytanii. Najwyższy bilans od końca marca

Niepokojąco ponownie rośnie liczba nowych zakażeń koronawirusem w Wielkiej Brytanii. Piątek jest trzecim kolejnym dniem, w którym ich liczba jest o...

zobacz więcej

Wszystkie miejsca, które nie będą na czerwonej liście państw wysokiego ryzyka epidemicznego, zostaną automatycznie uznane za bezpieczne. Również od 4 października podróżni nie będą musieli wykonywać testów na obecność koronawirusa przed przyjazdem do Anglii z zagranicy.

Od końca października w pełni zaszczepieni pasażerowie z krajów spoza czerwonej listy będą mogli zastąpić testy typu PCR tańszymi testami antygenowymi. Każdy, kto uzyska wynik pozytywny, będzie musiał odbyć kwarantannę w domu i wykonać bezpłatny test PCR, który zostanie poddany sekwencjonowaniu kodu genetycznego wirusa, co ma pomóc w identyfikacji nowych wariantów. Osoby niezaszczepione nadal będą musiały wykonywać testy typu PCR.

Osoby powracające z krajów z czerwonej listy będą musiały tak jak dotąd odbyć płatną, 10-dniową kwarantannę w jednym ze wskazanych przez władze hoteli. Z czerwonej listy, na której dotychczas było ponad 50 państw i terytoriów, osiem zostanie zdjętych od środy rano. Są to: Turcja, Egipt, Kenia, Pakistan, Malediwy, Sri Lanka, Oman i Bangladesz.

Zobacz także: Wielka Brytania znosi restrykcje. Johnson apeluje o rozwagę i szczepienie się


Ponad 600 tys. osób wysłanych na kwarantannę przez aplikację. Brakuje rąk do pracy

Rekordową liczbę 618 903 powiadomień o narażeniu na kontakt z koronawirusem i konieczności poddania się kwarantannie wysłała w drugim tygodniu...

zobacz więcej

– Dzisiejsze zmiany oznaczają prostszy, bardziej przejrzysty system. Z mniejszą liczbą testów i niższymi kosztami, co pozwoli większej liczbie osób na podróżowanie, zobaczenie bliskich lub prowadzenie interesów na całym świecie, a jednocześnie zapewni impuls dla przemysłu turystycznego – oświadczył Shapps. Zapowiedział, że nowy system ma funkcjonować co najmniej do końca roku.

– Zdrowie publiczne zawsze było w centrum naszej polityki w kwestii podróży zagranicznych, a dzięki ponad 44 milionom osób w pełni zaszczepionych w Wielkiej Brytanii jesteśmy teraz w stanie wprowadzić stosownie do tego zaktualizowany system, który odzwierciedla nową sytuację – dodał minister transportu. Wyjaśnił, że zmiany nie mogły być wprowadzone wcześniej, bo naukowcy byli wówczas temu przeciwni.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Ogłoszone zmiany będą miały zastosowanie tylko do Anglii. Władze pozostałych części Zjednoczonego Królestwa zwykle harmonizowały swoje listy podróżne zgodnie z aktualizacjami dokonywanymi przez brytyjski rząd, ale w niektórych sprawach zachowywały większą ostrożność, np. Szkocja wymagała przez pewien czas kwarantanny w hotelach od wszystkich przyjeżdżających z zagranicy, a nie tylko z krajów z czerwonej listy.

Zobacz także: Anglia łagodzi restrykcje. Johnson przestrzega: Ta pandemia się nie skończyła


Na razie jedynie rząd Walii zapowiedział, że „uważnie przestudiuje” nowe zmiany. Władze w Edynburgu i Belfaście jeszcze nie zajęły stanowiska w tej sprawie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej