RAPORT

Pogarda

Ministerstwo modlitwy w miejsce resortu ds. kobiet. Afganek tam nie wpuszczają

Talibowie likwidują ministerstwo ds. kobiet (fot. PAP/EPA/STRINGER)
Talibowie likwidują ministerstwo ds. kobiet (fot. PAP/EPA/STRINGER)

Najnowsze

Popularne

Talibowie zamknęli w piątek afgańskie ministerstwo ds. kobiet i zastąpili je resortem promowania cnót i zapobiegania występkom – piszą agencje Reutera i AFP, powołując się na świadków.

Przedstawiciel talibów: Kobieta bez hidżabu jak pokrojony w plasterki melon

Kupujesz pokrojonego melona czy całego? Oczywiście całego. Kobieta bez hidżabu jest jak pokrojony w plasterki melon – tłumaczył w afgańskiej...

zobacz więcej

Według Reutera tabliczka informacyjna na budynku, w którym dotychczas mieściło się ministerstwo ds. kobiet, została zdjęta, a na jej miejscu pojawiła nowa z napisem „Ministerstwo Modlitwy i Przewodnictwa oraz Promocji Cnót i Zapobiegania Występkom”.

Kobiety, które do tej pory pracowały w budynku, nie są wpuszczone do środka już od kilku tygodni. – Jestem jedyną żywicielką rodziny – mówiła jedna z byłych pracownic ministerstwa, cytowana przez Reutera. – Gdy nie ma pracy, co powinna zrobić Afganka? – dodała. Rzecznicy talibów dotąd nie skomentowali sprawy.

Agencja Reutera przypomina, że kiedy talibowie byli u władzy w latach 1996-2001, dziewczętom nie pozwalano chodzić do szkoły, a kobietom zakazano pracy i edukacji.

Działające wówczas ministerstwo promowania cnót i zapobiegania występkom stało się znane jako policja moralna talibów, narzucająca interpretację szariatu, która obejmowała ścisły kodeks ubioru oraz publiczne egzekucje i chłosty.

Zobacz także: Talibowie żądają list dziewczynek i samotnych kobiet


Lista stanowisk gabinetowych, ogłoszona przez talibów 7 września, zawierała nazwisko ministra ds. promocji cnót i zapobiegania występkom i nie wspominała o ministerstwie ds. kobiet, ale talibowie nie informowali wówczas, że resort ten zostanie rozwiązany.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej