RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Holendrzy spierają się o ewakuację z Afganistanu. Posadę traci kolejna minister

O swoim odejściu poinformowała kierująca resortem obrony Ank Bijleveld-Schouten (fot. N.Wenstedt/BSR Agency/Getty Images)
O swoim odejściu poinformowała kierująca resortem obrony Ank Bijleveld-Schouten (fot. N.Wenstedt/BSR Agency/Getty Images)

Parlament Holandii przegłosował w czwartek wotum nieufności wobec ministrów spraw zagranicznych oraz obrony w związku z akcją ewakuacyjną z Afganistanu. Zaraz po głosowaniu do dymisji podała się szefowa dyplomacji Sigrid Kaag. W piątek o swoim odejściu poinformowała natomiast kierująca resortem obrony Ank Bijleveld-Schouten.

Szefowa MSZ Holandii zrezygnowała z funkcji po krytyce ws. ewakuacji z Afganistanu

Izba niższa parlamentu Holandii wyraziła w czwartek wotum nieufności wobec minister spraw zagranicznych Sigrid Kaag. Po decyzji posłów Kaag,...

zobacz więcej

Obie dymisje są konsekwencją zarzutów parlamentarzystów, że operacja ewakuacyjna z Afganistanu była przeprowadzona chaotycznie. Ponadto dziennik „De Volkskrant” ujawnił w tym tygodniu, że personel holenderskiej ambasady w Kabulu wręcz błagał MSZ o ewakuację już w marcu 2020 r., na kilka miesięcy przed przejęciem władzy w Afganistanie przez talibów.

To wszystko wywołało oburzenie opozycji, do której dołączyła koalicyjna partia chadecka CU. W czwartek izba niższa parlamentu (Tweede kamer) stosunkiem głosów 78 do 72 wyraziła wotum nieufności wobec Kaag i Bijleveld-Schouten. Było to możliwe dzięki głosom CU.

Kaag podała się do dymisji od razu po głosowaniu, a Bijleveld-Schouten w piątek po południu. – Nie będę ukrywać, że byłam zaskoczona decyzją posłów – powiedziała w piątek minister obrony. Zaprzeczyła, by wywierano na nią naciski w sprawie podania się do dymisji.

Bijleveld-Schouten jeszcze w czwartek mówiła, że nie zamierza odchodzić ze stanowiska, dziennik „De Telegraaf” twierdzi jednak, że jej deklaracja wywołała oburzenie w jej partii. Członkowie zarządu Apelu-Chrześcijańsko-Demokratycznych (CDA) mieli zażądać odejścia krytykowanej minister obrony.

– Czuła się jak ryba w wodzie w resorcie obrony – komplementował Bijleveld-Schouten premier Mark Rutte na konferencji prasowej. Szef gabinetu zapowiedział, iż jej obowiązki będzie pełnić minister sprawiedliwości Ferd Grapperhaus (CDA).

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej