RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Szachistka kontra Netflix. „Gambit Królowej” może kosztować platformę 5 mln więcej

Nona Gaprindaszwili pozywa Netflix (fot. M.prasowe, S.Sherman/Daily Express/Hulton Archive/Getty Images)
Nona Gaprindaszwili pozywa Netflix (fot. M.prasowe, S.Sherman/Daily Express/Hulton Archive/Getty Images)

Była mistrzyni świata w szachach Gruzinka Nona Gaprindaszwili żąda od platformy Netflix co najmniej 5 mln dolarów odszkodowania za zniesławienie. Chodzi o nieprawdziwe słowa na jej temat, które padają w serialu „Gambit Królowej”.

Jechał samochodem z przywiązanym do haka psem. Zwierzę nie przeżyło

O znęcanie się nad psem ze szczególnym okrucieństwem podejrzany jest 63-letni mieszkaniec gminy Chełm (Lubelskie). Mężczyzna jechał samochodem z...

zobacz więcej

Prawnicy 80-letniej arcymistrzyni twierdzą, że „seksistowskie i deprecjonujące” jest stwierdzenie w „Gambicie Królowej”, jakoby Gaprindaszwili „nigdy nie rywalizowała z mężczyznami” – podała agencja Reutera.

W pozwie zaznaczono, że w finałowym odcinku serialu pokazane są wydarzenia z 1968 roku, a wówczas Gaprindaszwili miała już za sobą ponad 50 partii rozegranych z mężczyznami.

Według agencji Reutera w dokumentach skierowanych do sądu federalnego w Los Angeles podkreślono, iż Gruzinka „była pierwszą kobietą w historii, która zdobyła tytuł arcymistrza szachowego wśród mężczyzn”.

Według prawników Gaprindaszwili Netflix celowo skłamał, by dodać dramatyzmu sytuacji głównej bohaterki; by pokazać, że dokonała tego, czego nie zrobiła wcześniej żadna kobieta. Dodatkowo przedstawiono ją jako Rosjankę, podczas gdy Gaprindaszwili jest Gruzinką – zaznaczyła gruzińska telewizja.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Serial „Gambit Królowej” to ekranizacja powieści Waltera Tevisa o sierocie Beth Harmon, która zostaje najlepszą szachistką okresu zimnej wojny. Harmon jest postacią fikcyjną, ale serial pokazuje także prawdziwych szachistów tamtej epoki.

Zobacz także: Netflix został pozwany za serial „Król Tygrysów”


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej