RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Pierwszy przewodniczący OPZZ Alfred Miodowicz nie żyje

Alfred Miodowicz miał 92 lata (fot. arch.PAP/Leszek Szymański)
Alfred Miodowicz miał 92 lata (fot. arch.PAP/Leszek Szymański)

Zmarł pierwszy przewodniczący OPZZ i poseł na Sejm PRL IX kadencji Alfred Miodowicz – poinformował w piątek OPZZ. Miodowicz był przeciwnikiem Lecha Wałęsy w debacie telewizyjnej w 1988 roku i uczestnikiem obrad Okrągłego Stołu. Miał 92 lata.

Śmierć słynnej aktorki. To kolejna rodzinna tragedia

W wieku 82 lat zmarła Krystyna Kołodziejczyk. Aktorka zasłynęła rolami w filmach „Cafe pod Minogą”, „Kogel-mogel”, „Dublerzy”, „Mniejsze zło” czy w...

zobacz więcej

Jak przypomina OPZZ na swojej stronie internetowej, Miodowicz w latach 1983-1987 był przewodniczącym Komitetu Wykonawczego Federacji Hutniczych Związków Zawodowych, a w 1984 roku został przewodniczącym Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.

Pełnił tę funkcję do 1991 roku. W latach 1985-1989 związkowiec zasiadał w Sejmie PRL IX kadencji. Był także członkiem Rady Państwa, Komitetu Centralnego PZPR i członkiem Biura Politycznego KC PZPR.

Słynna debata


Debata lidera OPZZ i przywódcy Solidarności Lecha Wałęsy, która odbyła się 30 listopada 1988 r. w studiu Telewizji Polskiej, przyniosła zwycięstwo lidera opozycji i okazała się ważnym krokiem w stronę obrad Okrągłego Stołu.
Miodowicz brał udział w obradach Okrągłego Stołu, gdzie składał m.in. wnioski całkowicie wolnych, niekontraktowych wyborów do parlamentu i natychmiastowego zniesienia wszelkiej cenzury słowa i publikacji.

Od 1992 do 1995 roku był przewodniczącym Ruchu Ludzi Pracy. Należał do władz Światowej Federacji Związków Zawodowych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej