RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

„Będziesz pan wisiał”. Zachowanie lidera Konfederacji pod lupą prokuratury

Lider Konfederacji Grzegorz Braun zapowiadał „akt oskarżenia” (fot. PAP/Radek Pietruszka)
Lider Konfederacji Grzegorz Braun zapowiadał „akt oskarżenia” (fot. PAP/Radek Pietruszka)

– Będziesz pan wisiał – krzyczał z mównicy sejmowej lider Konfederacji Grzegorz Braun wskazując ręką na ministra Adama Niedzielskiego. Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie gróźb kierowanych przez posła Brauna wobec szefa resortu zdrowia. Zawiadomienie w tej sprawie wpłynęło do prokuratury od marszałek Sejmu RP Elżbiety Witek. Osobne zawiadomienie złożył także szef resortu zdrowia.

Poseł Konfederacji grozi śmiercią Niedzielskiemu. Jest reakcja ministra

Pan poseł Grzegorz Braun zachował się skandalicznie, to jest żenada – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski reagując na groźby polityka...

zobacz więcej

  „W piątek 17 września 2021 roku do Prokuratury Okręgowej w Warszawie wpłynęło zawiadomienie Marszałka Sejmu RP – Pani Elżbiety Witek o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa w czasie drugiego dnia obrad 37. posiedzenia Sejmu RP IX Kadencji” – przekazał prokurator Marek Skrzetuski z Prokuratury Okręgowej w Warszawie Polskiej Agencji Prasowej.

Jak dodał, „po zapoznaniu się z treścią zawiadomienia oraz dołączonymi do niego materiałami, prokurator wydał postanowienie o wszczęciu dochodzenia w sprawie kierowania w dniu 16 września 2021 r. na sali plenarnej Sejmu RP groźby popełnienia przestępstwa pozbawienia życia wobec ministra zdrowia Adama Niedzielskiego”. Chodzi o artykuł Kodeksu karnego, który mówi o kierowaniu gróźb karalnych.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

W piątek także minister zdrowia Adam Niedzielski złożył zawiadomienie do prokuratury w sprawie słów posła Konfederacji Grzegorza Brauna, który w czwartek w Sejmie krzyknął pod jego adresem: „będziesz pan wisiał”.

Niedzielski wystąpił w czwartek w Sejmie w związku z wnioskiem klubu KP-PSL o przedstawienie informacji bieżącej „w sprawie stanu wyjątkowego w służbie zdrowia”. Głos po wystąpieniu ministra zabrał m.in. Braun, który mówił o przyszłym „akcie oskarżenia” zw związku z działaniami rządu i resortu zdrowia podczas pandemii COVID-19; wykrzyczał swój przekaz w kierunku siedzącego w ławach rządowych Niedzielskiego już po tym, gdy skończył się czas jego wypowiedzi i mikrofon został wyłączony.  

W czwartek Niedzielski powiedział z mównicy sejmowej, że Braun „zachował się skandalicznie”. – Oczekuję od Prezydium Sejmu podjęcia stanowczych, surowych kroków w tej dziedzinie, bo ostatnio tylko potakujemy głową, że dzieją się rzeczy skandaliczne, a nie ma podejmowanych żadnych wymiernych kroków wobec tego, co zrobił poseł Braun – powiedział Niedzielski. Dodał, że „usunięcie posła Brauna na 15 minut z debaty, to nie jest odpowiednia kara”. – To jest skandal, po prostu skandal – oświadczył minister.

„Będziesz pan wisiał”. Gowin: Nie jest to groźba wyssana z palca

Słowa posła Konfederacji Grzegorza Brauna o ministrze zdrowia Adamie Niedzielskim to groźba karalna; patrząc na fanatyzm wielu antyszczepionkowców,...

zobacz więcej

Podziękował innym posłom "za jednoznaczną postawę". "Ale nie chciałbym, żebyśmy się zatrzymywali w tym, że tylko negujemy, a nie wyciągamy konsekwencji" - stwierdził Niedzielski.

Wcześniej, tuż po wypowiedzi Brauna, prowadząca obrady wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (KO) oświadczyła, że poseł Konfederacji zachował się skandalicznie i zapowiedziała, że sprawą zajmie się Prezydium Sejmu.

– Nie ma pan prawa tak się zachowywać, nie ma pan prawa takich słów używać. Pana sprawa będzie postawiona na Prezydium Sejmu. To jest wielki skandal – powiedziała Kidawa-Błońska.

Zareagowali również inni posłowie, w tym prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, który zwracając się do Brauna powiedział m.in., że nie wolno wobec nikogo mówić tak, jak on pod adresem Niedzielskiego. Szef PSL podkreślał, że to „groźba karalna” i „rzecz okropna”.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Ostatecznie wicemarszałek Kidawa-Błońska, powtarzając, że Braun zachował się skandalicznie, wykluczyła go z czwartkowych obrad Sejmu.

Pierwszy o decyzji prokuratury poinformował portal wPolityce.pl.

Przeczytaj także: Kontrowersje po ataku posła Konfederacji. Chodzi o Lecha Wałęsę

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej