RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Morawiecki o „gniewnych pomrukach” Kremla. „To nas jednoczy” [WIDEO]

Polska i państwa bałtyckie nie mogą być bierne; każdy gniewny pomruk ze strony Kremla czy Mińska musi wywoływać konsolidację po naszej stronie – mówił premier Mateusz Morawiecki po zakończeniu polsko-litewskich konsultacji międzyrządowych. Premier Litwy Ingrida Szimonyte zapowiedziała, Litwa i Polska zjednoczą siły przed napadami hybrydowymi i propagandą.

Ambasador RP w Kijowie: Nord Stream 2 zmusza nas do politycznej konsolidacji

Gazociąg Nord Stream 2 tworzy deficyt w sferze bezpieczeństwa, co zmusza nas do politycznej konsolidacji – powiedział ambasador RP w Kijowie...

zobacz więcej

Szef polskiego rządu podczas wspólnej konferencji prasowej z premier Litwy Ingridą Szimonyte zwracał uwagę, że konsultacje odbyły się 17 września, czyli w 82. rocznicę inwazji Związku Radzieckiego na Polskę.

– Dziś widzimy, że te zmory przeszłości, nie tak odległe, jak mogłoby się nam wydawać, mają znaczenie coraz większe także dla teraźniejszości i przyszłości. Licho nie śpi, a różne neoimperialne żądze dają o sobie znać i sprawiają, że Polska i państwa bałtyckie, w szczególności Litwa, nie mogą być bierne. Musimy być bardzo aktywni, musimy ze sobą jak najlepiej współpracować – mówił.

Morawiecki zaznaczył, że pokój jest wartością niezwykle kruchą. W tym kontekście wskazywał na to, co dzieje się w Europie, „jak działają autorytarne reżimy”.

Premier wskazywał, że Rosja wzmacnia swoją potęgę, zwracając uwagę na rosyjsko-białoruskie ćwiczenia wojskowe. Dodał, że Białoruś testuje szczelność naszych granic i próbuje wywołać kryzys migracyjny, a towarzyszy temu inwazja dezinformacji, fake newsów, różnego rodzaju propaganda oraz ataki cybernetyczne. – To są akty agresji, które jeszcze mocniej nas jednoczą i dziś bardzo wiele o tym rozmawialiśmy, także o środkach, które razem wspólnie powinniśmy przedsięwziąć i które są niezbędne do tego, żeby obronić się przed tymi wrogimi działaniami ze Wschodu. Każdy ten gniewny pomruk ze strony Kremla czy Mińska musi wywoływać konsolidację po naszej stronie. Jestem przekonany, że te konsultacje międzyrządowe do takiej konsolidacji doprowadziły – powiedział Morawiecki.

Polska i Litwa o Białorusi: Ochrona granicy to absolutny priorytet

Szef MSWiA Mariusz Kamiński spotkał się w ramach polsko-litewskich konsultacji międzyrządowych z szefową litewskiego MSW Agne Bilotaite. –...

zobacz więcej

Polska i Litwa będą mówić jednym głosem na forum UE


Na wspólnej konferencji prasowej z premierem Morawieckim szefowa rządu Litwy Ingrida Szimonyte wyraziła ubolewanie nad tym, co się dzieje za wschodnią granicą UE.

– Ktoś swoją złą wolą pchnął ludzi do uczestniczenia w hybrydowym ataku. To ludzie, których ktoś próbuje przepychać przez granicę UE po to, żeby wzmocnić presję na cała UE – mówiła Szimonyte. Wyraziła wdzięczność wobec Polski, która „pospieszyła, żeby Litwie pomoc” w sytuacji kryzysu migracyjnego.

Zapewniła, że Litwa i Polska będą mówić jednym głosem na forum UE. – My nie mówimy o jakiejś nielegalnej migracji, mamy odwagę mówić, że widzimy w tym atak hybrydowy nakierowany na podzielenie państw w UE. Tu nie ma innej oceny – oświadczyła.


Zapewniła także, że oba państwa będą współpracować na forum UE, żeby wzmocnić granice przed atakami hybrydowymi. – Zjednoczymy nasze siły przed napadami, propagandą i innymi atakami – zapowiedziała.

Oceniła, że obecna sytuacja w Europie wymaga od Polski i Litwy „ścisłej współpracy, w tym w dziedzinie obrony”. Poinformowała, że m.in. tej ostatniej kwestii dotyczyły piątkowe rozmowy na szczeblu międzyrządowym. – Należymy do Europy, z której próbowano nas wyrwać w czasie II wojny światowej. Dziś jest to nasz wspólny interes, są nim nie tylko pieniądze, ale też wspólne poczucie bezpieczeństwa – powiedziała.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej