RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Ta uczelnia pokonała Oksford i Cambridge. Zaskakujący ranking

Nowe wyniki rankingu uczelni w Wielkiej Brytanii (fot. Culture Club/Getty Images)
Nowe wyniki rankingu uczelni w Wielkiej Brytanii (fot. Culture Club/Getty Images)

Najlepszym uniwersytetem w Wielkiej Brytanii jest obecnie szkocki University of St Andrews, który wyprzedził Oksford i Cambridge – wynika z opublikowanego w piątek rankingu „The Times and The Sunday Times Good University Guide”.

Słownik oksfordzki nie będzie cenzurował wulgarnych określeń kobiet

Obraźliwe określenia kobiet, takie jak „bint” (dziwka, k..., babeczka) i „bitch” (suka, dziwka) pozostaną w Oxford Dictionary of English, ponieważ...

zobacz więcej

Nigdy wcześniej nie zdarzyło się, by inna uczelnia niż uniwersytet w Oksfordzie bądź w Cambridge wygrała sporządzany od 30 lat ranking ani jakikolwiek inny brytyjski ranking uniwersytetów.

University of St Andrews stale jest w czołówkach rankingów brytyjskich uniwersytetów i w ostatnich latach zmniejszał stratę punktową do Oksfordu i Cambridge, ale w czasie pandemii COVID-19, gdy wszystkie uczelnie musiały na dłuższy czas przestawić się na nauczanie zdalne, zanotował – w odróżnieniu od konkurencji – tylko nieznaczny spadek w kategorii satysfakcji studentów z nauczania. To pozwoliło mu wysunąć się na pierwsze miejsce.

– Osiągnięcie St Andrews, jakim jest pierwsze miejsce w naszym rankingu nie powinno być niedoceniane. To nie jest przypadek. Uniwersytet od kilku lat zbliżał się do duopolu Oxbridge dzięki bardzo wysokiemu poziomowi satysfakcji studentów, osiągając szczyt w ciągu ostatniego roku, mimo zakłóceń spowodowanych pandemią – powiedział Alastair McCall, redaktor „The Times and The Sunday Times Good University Guide”.

W rankingu oprócz satysfakcji studentów brane są pod uwagę takie czynniki jak jakość nauczania, jakość badań naukowych, odsetek studentów kończących naukę, perspektywy zawodowe absolwentów, wysokość czesnego.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
W tegorocznej edycji sklasyfikowano 132 uniwersytety. Kolejne miejsca zajęły Uniwersytet Oksfordzki, Uniwersytet w Cambridge, Imperial College London, London School of Economics, Durham University, University College London i University of Warwick.

Zobacz także: Z Uniwersytetu Cambridge zaginęły notatniki Karola Darwina


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej