RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Ognisko COVID-19 w narciarskim kurorcie. Rodziny ofiar pozywają Austrię

Proces wz. z epidemią koronawirusa wśród turystów w narciarskim ośrodku Ischgl (fot. Sean Gallup/Getty Images)
Proces wz. z epidemią koronawirusa wśród turystów w narciarskim ośrodku Ischgl (fot. Sean Gallup/Getty Images)

W Wiedniu rozpoczął się w piątek pierwszy proces w związku z epidemią koronawirusa wśród turystów w narciarskim ośrodku Ischgl. W 2020 roku zaraziły się tam tysiące osób, a 32 zmarły. Krewni ofiar pozywają teraz Republikę Austrii twierdząc, że władze zbyt późno ostrzegły o chorobie COVID-19.

Wielogodzinne korki przed wjazdem do Austrii. Gubernator łagodzi regulacje rządowe

Gubernator kraju związkowego Karyntia złagodził zasady dot. kontroli granicznej wprowadzone w weekend przez austriacki rząd.

zobacz więcej

Pierwszy proces dotyczy 72-letniego Austriaka, który miał zakazić się koronawirusem w Ischgl w marcu 2020 roku. Wdowa po nim i jego syn domagają się od Republiki Austrii odszkodowania w wysokości 100 tys. euro.

Powodowie są wspierani przez Stowarzyszenie Ochrony Konsumentów z Wiednia. „Oskarżamy Republikę o niewydolność na wszystkich szczeblach administracji. Zaczyna się to od gminy Ischgl, dalej od administracji powiatu Landeck, prowincji Tyrol, ale także na szczeblu federalnym poprzez kanclerza federalnego, a także poprzez ministrów” – twierdzi prezes stowarzyszenia Peter Kolba.

Wdowa i syn zmarłego Austriaka twierdzą, że władze na szczeblu powiatu, kraju związkowego i federalnym zbyt późno ostrzegły o pandemii i zbyt późno zamknęły region wokół Ischgl dla ruchu turystycznego. Kolba ujmuje to następująco: „Ludzie przedłożyli ekonomię nad zdrowie”.

Zarzuty obejmują również fakt, że kanclerz Austrii Sebastian Kurz ogłosił kwarantannę dla doliny Paznaun na konferencji prasowej w dniu 13 marca 2020 roku, a prowincja Tyrol nie była na to przygotowana. W rezultacie turyści wyjeżdżali bez kontroli i przenosili wirusa do swoich krajów.

Zobacz także: Protesty przeciwko restrykcjom w Austrii. Zatrzymano demonstrantów


W Austrii po Świętach ogólnokrajowy lockdown. Już trzeci

Po Świętach Bożego Narodzenia władze Austrii po raz trzeci wprowadzą ogólnokrajowy lockdown – poinformowała austriacka agencja APA. Restrykcje mają...

zobacz więcej

Prokuratura finansowa, która reprezentuje Austrię na tym procesie, wskazuje, że tragiczna śmierć 72-latka była spowodowana wyłącznie pandemią szalejącą na całym świecie i nie została w żaden sposób zaakceptowana ani spowodowana przez organy Republiki Austrii.

Jak poinformował Kolba, złożono już przeciwko państwu austriackiemu 15 pozwów cywilnych, a planowanych jest kolejnych 100. Obrońca konsumentów twierdzi, że najlepiej gdyby doszło do ugody pozasądowej. Jednak list otwarty do kanclerza Kurza z propozycją rozmów nie doczekał się odpowiedzi – informują media.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
W sumie ponad 6 tys. poszkodowanych z 45 krajów skontaktowało się z urzędami ochrony konsumentów w związku z zakażeniami w Ischgl. Ta miejscowość w Tyrolu jest popularnym ośrodkiem sportów zimowych, licznie odwiedzanym przez turystów z całego świata.

Zobacz także: Austria planuje wprowadzić masowe testy na koronawirusa


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej