RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Polska i Litwa o Białorusi: Ochrona granicy to absolutny priorytet

Polska i Litwa, a także Łotwa i Estonia zarzucają Białorusi organizowanie przerzutu imigrantów (fot. Maciej Moskwa/NurPhoto via Getty Images)
Polska i Litwa, a także Łotwa i Estonia zarzucają Białorusi organizowanie przerzutu imigrantów (fot. Maciej Moskwa/NurPhoto via Getty Images)

Szef MSWiA Mariusz Kamiński spotkał się w ramach polsko-litewskich konsultacji międzyrządowych z szefową litewskiego MSW Agne Bilotaite. – Zgodziliśmy się, że w tym momencie dla Polski i Litwy ochrona naszych granic z Białorusią to absolutny priorytet – podkreślił Kamiński.

„To karygodne, bez precedensu ze strony żadnego reżimu”. Polska ma wsparcie Niemiec

Atak hybrydowy reżimu Łukaszenki na wschodnią granicę UE był tematem rozmowy prezydentów Polski i Niemiec Andrzeja Dudy i Franka-Waltera...

zobacz więcej

W Warszawie odbywają się polsko-litewskie konsultacje międzyrządowe, w których udział biorą premierzy obu państw, a także ministrowie obrony narodowej, klimatu i środowiska, rodziny i polityki społecznej, spraw wewnętrznych i administracji, infrastruktury, zdrowia, finansów oraz edukacji i nauki.

Kamiński z Bilotaite w ramach konsultacji międzyrządowych spotkali się wczesnym popołudniem. „Przed chwilą, w ramach trwających od rana polsko-litewskich konsultacji międzyrządowych zakończyłem spotkanie z Agne Bilotaite, minister spraw wewnętrznych Litwy. Podczas rozmowy zgodziliśmy się, że w tym momencie dla Polski i Litwy ochrona naszych granic z Białorusią to absolutny priorytet" – poinformował na Twitterze szef MSWiA.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Zorganizowane w piątek w Warszawie polsko-litewskie konsultacje międzyrządowe poświęcone są m.in. kwestiom europejskim i bezpieczeństwu w regionie w kontekście wschodniego sąsiedztwa. Odbywają się pod przewodnictwem premier Litwy Ingridy Szimonyte oraz szefa polskiego rządu Mateusza Morawieckiego. Podczas spotkania premierzy mają przyjąć wspólną deklarację dotyczącą współpracy dwustronnej. Polska i Litwa, a także Łotwa i Estonia zarzucają Białorusi zorganizowanie przerzutu imigrantów na ich terytorium w ramach tzw. wojny hybrydowej. Stanowisko Polski i państw bałtyckich podziela Unia Europejska. Działania białoruskiego reżimu na granicy z Polską, Litwą i Łotwą to atak hybrydowy, który ma zdestabilizować Europę - powiedziała w środę w europarlamencie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, wygłaszając orędzie o stanie UE.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej