RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Planowany atak na synagogę w Niemczech. „Życie żydowskie bez strachu nie jest jeszcze możliwe”

Incydent przywołuje złe wspomnienia z ataku podczas Jom Kippur dwa lata temu w Halle (fot. Shutterstock/nitpicker)
Incydent przywołuje złe wspomnienia z ataku podczas Jom Kippur dwa lata temu w Halle (fot. Shutterstock/nitpicker)

Informacja o planowanym ataku na synagogę w Hagen wywołała poruszenie w społeczności żydowskiej. Przewodnicząca Gminy Żydowskiej w Monachium Charlotte Knobloch mówi, iż pokazuje to kolejny raz, „że życie żydowskie bez strachu nie jest jeszcze w Niemczech możliwe, mimo wszystkich dobrych słów”.

16-letni Syryjczyk chciał wysadzić synagogę. Został zatrzymany

Według informacji tygodnika „Spiegel”, po dużej akcji policja w Hagen zatrzymała 16-letniego Syryjczyka, który miał przygotować atak bombowy. Jego...

zobacz więcej

„Każdy, kto nosi kipę, naszyjnik z gwiazdą Dawida lub udaje się do swojej synagogi w wieczór najważniejszego żydowskiego święta, naraża się na niebezpieczeństwo – takie jest zdanie wielu osób w społeczności żydowskiej” – twierdzi cytowana przez telewizję ARD Knobloch, była szefowa Centralnej Rady Żydów.

– Incydent przywołuje złe wspomnienia z ataku podczas Jom Kippur dwa lata temu w Halle – powiedział przewodniczący Centralnej Rady Żydów Josef Schuster. Podziękował także policji: „Dziękujemy organom bezpieczeństwa, które najwyraźniej zapobiegły atakowi na synagogę w Hagen (Nadrenia Północna-Westfalia)”.

Zobacz także: 11 września. FBI opublikowało pierwszy dokument ze śledztwa ws. zamachów

W ataku w Halle 9 października 2019 r., również w Jom Kippur, uzbrojony napastnik usiłował wejść do tamtejszej synagogi. Kiedy mu to się nie udało, zastrzelił dwie osoby znajdujące się w pobliżu i ranił dwie inne podczas ucieczki.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Atak hakerów w Niemczech. Celem serwer federalnego komisarza ds. wyborów

Z informacji uzyskanych z kręgów rządowych przez portal „Business Insider” wynika, że nieznane do tej pory osoby skutecznie zaatakowały serwer...

zobacz więcej

Zatrzymanie podejrzanych


Tymczasem zatrzymany w związku z informacjami o planowanym zamachu 16-letni Syryjczyk zaprzeczył, jakoby planował atak. Według rzecznika prokuratury generalnej, przyznał się do kontaktu za pośrednictwem komunikatora Telegram z ekspertem od produkcji bomb, ale zaprzeczył, by zamierzał zaatakować synagogę.

Podczas przeszukania mieszkania podejrzanego zatrzymano również jego ojca i dwóch braci. Rzecznik podkreślił jednak, że obecnie nie ma wobec nich podejrzenia popełnienia przestępstwa. W czwartek wieczorem cała trójka została więc zwolniona.

W środę wieczorem policja zaostrzyła ochronę wokół synagogi w Hagen i przeszukała budynek, także z pomocą psów do wykrywania ładunków wybuchowych. Nic nie znaleziono. Ostrzeżenie o planach zamachu dotarło do niemieckiego Urzędu Ochrony Konstytucji od zagranicznego wywiadu.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej