RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Apple i Google usunęły aplikację Nawalnego na żądanie Kremla

Aplikacja zawierała komunikaty ze strony internetowej opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Rosyjska agencja rządowa zażądała jej usunięcia (fot. Shutterstock/Koshiro, EVGENY BYATOV/SPUTNIK/KREMLIN POOL)
Aplikacja zawierała komunikaty ze strony internetowej opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Rosyjska agencja rządowa zażądała jej usunięcia (fot. Shutterstock/Koshiro, EVGENY BYATOV/SPUTNIK/KREMLIN POOL)

Koncerny Apple i Google usunęły ze swej oferty aplikację o nazwie Nawalny, zawierającą komunikaty ze strony internetowej opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Wcześniej zażądał tego od koncernów rosyjski regulator mediów i internetu, urząd Roskomnadzor.

Rosja. Osoby popierające Nawalnego usunięte z koncertu z udziałem Putina

Do zaplanowanego w Moskwie koncertu z okazji Dnia Miasta nie dopuszczono 13 osób, w tym członków ekipy reżyserów i zespołów muzycznych, ponieważ...

zobacz więcej

Roskomnadzor zapowiadał, że odmowę usunięcia aplikacji z oferty App Store i Google Play uzna za ingerencję w wybory parlamentarne w Rosji 19 września. Aplikacja zawiera funkcję „inteligentne głosowanie”, odnoszącą się do zaproponowanej przez Nawalnego strategii głosowania w wyborach.

„Zgodne z prawem żądania”


Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział w piątek, że władze przyjmują z zadowoleniem usunięcie aplikacji. Kroki podjęte przez Google i Apple rzecznik nazwał „spełnieniem zgodnych z prawem żądań” regulatora.

Zobacz także: Powstaną trzy satelity do obserwacji Ziemi na potrzeby polskiej armii „Inteligentne głosowanie” to strategia polegająca na oddaniu głosu na tego kandydata, który według szacunków prowadzonych przez współpracowników Nawalnego będzie miał w danym okręgu największe szanse na pokonanie reprezentanta rządzącej partii Jedna Rosja.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej