RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Odkryto nieznany dotąd rysunek van Gogha. Artysta opisał dzieło w liście do brata

Mężczyzna, którego przedstawia rysunek, był ulubionym modelem artysty (fot.  PAP/EPA/KOEN VAN WEEL)
Mężczyzna, którego przedstawia rysunek, był ulubionym modelem artysty (fot. PAP/EPA/KOEN VAN WEEL)

Najnowsze

Popularne

Od piątku w amsterdamskim Muzeum Vincenta van Gogha prezentowany jest nieznany dotąd rysunek niderlandzkiego malarza z 1882 r. „Worn Out” przedstawia zmęczonego mężczyznę siedzącego na drewnianym krześle z głową ukrytą w dłoniach.

Obraz Vincenta van Gogha sprzedany za 13 mln euro

„Scenka uliczna na Montmartre” – nigdy wcześniej nie wystawiany obraz Vincenta van Gogha, został w czwartek sprzedany na aukcji w Paryżu za 13 mln...

zobacz więcej

Pragnąca zachować anonimowość osoba zwróciła się jakiś czas temu do Muzeum Vincenta van Gogha w Amsterdamie z prośbą o zbadanie autentyczności dzieła. Okazało jest, że jest ono autorstwa niderlandzkiego artysty.

Rysunek o wymiarach 48,8 na 30 centymetrów jest prywatną własnością. Będzie go można oglądać w muzeum od 17 września do 2 stycznia przyszłego roku.

– Dość rzadko zdarza się, aby odkrywano nowy rysunek mistrza – powiedziała portalowi RTL Nieuws dyrektor muzeum Emilie Gordenker, podkreślając, że jest dumna, iż jej placówka może pokazać go szerszej publiczności.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Artysta szczegółowo opisał, jak doszło do powstania dzieła


Z informacji muzeum wynika, że van Gogh wykonał rysunek, mieszkając w Hadze. W listach do swojego brata artysta szczegółowo opisał, jak doszło do jego powstania.

– Nawet wiemy dokładnie, w którym dniu został on wykonany – 24 listopada 1882 roku – powiedział dziennikowi „Algemeen Dagblad” Teio Meedendorp, badacz w Muzeum Vincenta van Gogha.

– Mężczyzna, którego widzimy, był jego ulubionym modelem. Istnieje ponad czterdzieści rysunków, na których go spotykamy – mówi Meedendorp.

Ostatni raz odkryto działo van Gogha w 2018 roku. Był to rysunek „Wzgórze Montmartre z kamieniołomem”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej