RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Bix Aliu w 82. rocznicę ataku Sowietów na Polskę

Chargé d'affaires ambasady USA w Polsce Bix Aliu (fot. Artur Widak/NurPhoto via Getty Images)
Chargé d'affaires ambasady USA w Polsce Bix Aliu (fot. Artur Widak/NurPhoto via Getty Images)

W 82. rocznicę podstępnego i łamiącego pakt o nieagresji ataku Sowietów na Polskę oddajemy cześć wszystkim Polakom, którzy w nierównej walce bronili ojczyzny oraz ofiarom późniejszych wieloletnich prześladowań ze strony okupanta – podkreślił chargé d'affaires ambasady USA w Polsce Bix Aliu.

„Oddajemy hołd poległym i pomordowanym”. 80. rocznica rosyjskiej agresji na Polskę

Dziś przypada 80. rocznica ataku sowieckiej Rosji na Polskę. W konsekwencji tej napaści „dziesiątki tysięcy Polaków zostało zamordowanych, ponad...

zobacz więcej

„W 82. rocznicę podstępnego i łamiącego pakt o nieagresji ataku Sowietów na Polskę, oddajemy cześć wszystkim Polakom, którzy w nierównej walce bronili ojczyzny oraz ofiarom późniejszych wieloletnich prześladowań ze strony okupanta” – napisał w piątek na Twitterze Bix Aliu.

82 lata temu Związek Sowiecki napadł na Polskę. O godz. 4.20 oddziały KOP koło Podwołoczysk na Podolu podjęły jako pierwsze walkę z jednostkami Armii Czerwonej przekraczającymi granicę RP.

Wraz z wkroczeniem Armii Czerwonej, Polacy byli represjonowani, mordowani i wywożeni w głąb Związku Sowieckiego. Z rozkazu Stalina funkcjonariusze NKWD wymordowali w ramach zbrodni katyńskiej ponad 22 tysiące Polaków wziętych do niewoli we wrześniu 1939 roku.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej