RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Rosyjskie wybory; mieszkańcy Donbasu zmuszani do udziału w głosowaniu

W Rosji w piątek rozpoczęło się głosowanie przedterminowe w wyborach do izby niższej parlamentu (fot. Stanislav Krasilnikov\TASS via Getty Images)
W Rosji w piątek rozpoczęło się głosowanie przedterminowe w wyborach do izby niższej parlamentu (fot. Stanislav Krasilnikov\TASS via Getty Images)

Mieszkańcy części Donbasu kontrolowanej przez separatystów są zmuszani przez Rosję do udziału w wyborach do rosyjskiej niższej izby parlamentu, Dumy Państwowej – oświadczyło w piątek ukraińskie MSZ, potępiając organizację głosowania.

OBWE: Wspierani przez Rosję separatyści w Donbasie rozmieścili haubice i czołgi

Wspierani przez Rosję separatyści w Donbasie na Ukrainie rozmieścili haubice i czołgi, łamiąc zasady linii rozgraniczenia – wynika z raportu...

zobacz więcej

MSZ w Kijowie protestuje w związku z przeprowadzeniem przez Rosję wyborów do Dumy Państwowej na zaanektowanym Krymie i przymusowego zaangażowania do udziału w nich obywateli ukraińskich w Donbasie, którym w nielegalny sposób wydano paszporty rosyjskie – czytamy w piątkowym oświadczeniu resortu.

Ukraina uznaje to za poważne naruszenie przez Rosję ukraińskiej suwerenności i integralności terytorialnej. Działania Rosji łamią podstawowe normy prawa międzynarodowego, rosyjskie zobowiązania wynikające z umów międzynarodowych, prawo Ukrainy.

Ile paszportów wydano?


MSZ oznajmiło, że przeprowadzenie przez Rosję wyborów na Krymie jest nielegalne, a ich wyniki nie będą mieć skutków prawnych. Kijów wezwał społeczność międzynarodową do potępienia działań Moskwy i nieuznawania wyników wyborów oraz wzmocnienia nacisków na Rosję, w tym poprzez sankcje.

Rosja. Międzynarodowe centrum dziennikarzy śledczych zawiesiło działalność

W Rosji nie będzie działać międzynarodowe centrum dziennikarzy śledczych. Kierownictwo projektu, w którym bierze udział kilkadziesiąt redakcji z...

zobacz więcej

Szacuje się, że dotychczas Rosja wydała od 500 do 700 tys. rosyjskich paszportów mieszkańcom samozwańczych republik w Donbasie. Ich posiadacze mogą głosować zdalnie, a część z nich będzie zawieziona do lokali wyborczych w Rosji.

Rosja wysyła autobusy i pociągi po głosujących


Przywódca tzw. Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) Denys Puszylin poinformował, że z tej samozwańczej republiki wyjedzie ponad 800 autobusów i 12 pociągów dla osób, które będą głosować w Rosji – podało Radio Swoboda.

Ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa twierdzi, że posiadający rosyjskie paszporty mieszkańcy separatystycznych republik są zmuszani do udziału w głosowaniu – pisze Ukraińska Prawda. Grozi się im zwolnieniami i karami.

W Rosji w piątek rozpoczęło się głosowanie przedterminowe w wyborach do izby niższej parlamentu, które zaplanowane są na 19 września.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej