RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Kara dla Grzegorza Brauna. Tyle pieniędzy straci

Oburzające zachowanie polityka Konfederacji (fot.  PAP/Marcin Obara)
Oburzające zachowanie polityka Konfederacji (fot. PAP/Marcin Obara)

Prezydium Sejmu jednogłośnie zdecydowało o najwyższej możliwej karze finansowej dla posła Grzegorza Brauna za groźby kierowane pod adresem ministra zdrowia. Jest to kara 6 miesięcy obniżenia uposażenia o 50 procent i 6 miesięcy odebrania 100 procent diety poselskiej. Ile dokładnie pieniędzy straci polityk Konfederacji?

„Będziesz pan wisiał”. Gowin: Nie jest to groźba wyssana z palca

Słowa posła Konfederacji Grzegorza Brauna o ministrze zdrowia Adamie Niedzielskim to groźba karalna; patrząc na fanatyzm wielu antyszczepionkowców,...

zobacz więcej

Minister zdrowia Adam Niedzielski wystąpił w czwartek w Sejmie w związku z wnioskiem klubu KP-PSL o przedstawienie informacji bieżącej „w sprawie stanu wyjątkowego w służbie zdrowia”.

Głos po wystąpieniu ministra zabrał m.in. Braun, który mówił o przyszłym „akcie oskarżenia” za działania rządu i resortu zdrowia podczas pandemii COVID-19; już po tym, gdy skończył się czas jego wypowiedzi i mikrofon został wyłączony, krzyknął w kierunku siedzącego w ławach rządowych Niedzielskiego: „Będziesz pan wisiał”.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek złożyła w czwartek zawiadomienie do prokuratury w związku ze słowami Brauna. We wniosku napisała, że wypowiedź posła Brauna może wypełniać znamiona czynu zabronionego, o którym mowa w Kodeksie karnym, tj. groźby karalnej.

Prezydium Sejmu jednogłośnie zdecydowało o najwyższej możliwej karze finansowej dla posła Brauna; 6 miesięcy obniżenia uposażenia o 50 procent i 6 miesięcy (odebrania) 100 procent diety poselskiej.

Janusz Korwin-Mikke broni Grzegorza Brauna: On tylko ostrzegał

Kolega Grzegorz Braun nikomu niczym nie groził, on ostrzegał – powiedział poseł Konfederacji Janusz Korwin-Mikke, komentując groźby Grzegorza...

zobacz więcej

Kara dla Brauna. Ile pieniędzy straci?


Jak wynika z danych udostępnionych na stronach Sejmu, wysokość uposażenia poselskiego odpowiada 80 proc. wysokości wynagrodzenia podsekretarza stanu, z wyłączeniem dodatku z tytułu wysługi lat i wynosi obecnie 12 826,64 zł brutto. Z kolei dieta parlamentarna wynosi 4 008,33 zł brutto.

Przeliczając karę okazuje się, że poseł Grzegorz Braun straci w ten sposób ponad 60 tysięcy złotych. 6 miesięcy obniżenia uposażenia o 50 procent (6413 x 6 = 38 478 zł). 6 miesięcy odebrania 100 procent diety poselskiej = 4008 x 6 = 24 048 zł). W sumie polityk straci około 62 526 zł.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej