RAPORT

Pogarda

Viktor Orban: Zgadzamy się w kwestii rodzin z papieżem

Viktor Orban zaznaczył, że rozmowa z papieżem umocniła go  (fot. PAP/EPA/HUNGARIAN PRIME MINISTER PRESS OFFICE/ZOLTAN FISCHER)
Viktor Orban zaznaczył, że rozmowa z papieżem umocniła go (fot. PAP/EPA/HUNGARIAN PRIME MINISTER PRESS OFFICE/ZOLTAN FISCHER)

Najnowsze

Popularne

– Wizyta papieża Franciszka podniosła znaczenie Węgier – oświadczył w piątek premier tego kraju Viktor Orban w Radiu Kossuth. Dodał, że rozmowa z papieżem utwierdziła go osobiście w słuszności jego polityki dotyczącej rodzin.

Orban: Naszym posłannictwem jest ochrona Kotliny Panońskiej

Posłannictwem Węgier jest ochrona Kotliny Panońskiej, a tymczasem Zachód już zatracił swoje posłannictwo – oświadczył premier tego kraju Viktor...

zobacz więcej

– Do przyjazdu tutaj nie zmuszały go żadne względy protokolarne ani inne. Przyjechał, bo chciał przyjechać. Dlatego przyjechał na (52. Międzynarodowy) Kongres (Eucharystyczny), bo odbywał się on na Węgrzech. Chciał nas odwiedzić. Można powiedzieć – chociaż sam jestem kalwinem – że jesteśmy dla niego ważni i dlatego przyjechał. To wielka sprawa, to podnosi znaczenie Węgier – powiedział Orban.

Premier podkreślił, że jego osobiście umocniła rozmowa, jaką odbył z papieżem z towarzyszeniem delegacji pod kierownictwem prezydenta Janosa Adera.

Zobacz także: Prymas Węgier: W Budapeszcie było widać, że ludzie kochają papieża

Viktor Orban powiedział, że podczas spotkania omijano tematy, co do których strony się nie zgadzają. – Na przykład ani my, ani on nie poruszyliśmy kwestii migracji. Niekoniecznie mamy inne zdanie, ale w inny sposób podchodzimy do tego tematu – oznajmił.

Papież: Jestem trochę stary i trochę chory, ale nie bardzo

„Proszę was, módlcie się, bo jestem trochę stary i trochę chory, ale nie bardzo” – napisał papież Franciszek w liście do sędziwych chorych księży z...

zobacz więcej

– Okazało się jednak, że dużo głębiej, niż liczyłem, zgadzamy się w kwestii rodzin. Osobiście dla mnie to spotkanie było ogromnym umocnieniem. Ojciec Święty jasno dał do zrozumienia, że walka, którą toczymy w ochronie rodzin, jest najważniejsza z punktu widzenia Europy. On też uważa, że potężne siły pracują w brukselskiej biurokracji nad relatywizacją rodziny – powiedział Orban.

„Rodzina to mama, tata i dziecko”


Jak zaznaczył, papież powiedział, że rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”, „nie ma o czym dyskutować”. – Powiedział nawet »go ahead«, róbcie tak dalej, do przodu. I będziemy tak robić – oświadczył Orban.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Papież spotkał się z przedstawicielami władz węgierskich w ostatnią niedzielę, przed mszą świętą zamykająca Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny, którą osobiście odprawił.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej