RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Maląg o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym: Pomoże łączyć pracę z życiem rodzinnym

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy będzie pomagał łączyć pracę zawodową z życiem rodzinnym. Szacujemy, że tym świadczeniem będzie objętych 615 tys. dzieci – powiedziała w Sejmie minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Rząd przyjął projekt ustawy o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym

Rząd przyjął projekt ustawy o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Nowe świadczenie ma być wypłacane od 2022...

zobacz więcej

Sejm w piątek rano rozpoczął rozpatrywanie rządowego projektu ustawy o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym. Uzasadnienie ustawy przedstawiła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Szefowa MRiPS podkreślała, że polityka prorodzinna należy do najważniejszych obszarów działania rządu, a „każda inicjatywa wzmacniająca rodzinę, wzmacnia również nasze państwo”.

Nowe świadczenie


Nowe świadczenie, przewidziane w Polskim Ładzie, ma przysługiwać od przyszłego roku na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12. do 36. miesiąca życia w maksymalnej łącznej wysokości 12 tys. zł na dziecko. Będzie wypłacane w miesięcznych częściach – po 500 zł przez 2 lata lub 1000 zł miesięcznie przez rok.

Szefowa MRiPS przypomniała, że „jednym z najważniejszych wyzwań, przed jakim stoi Polska i Europa jest przede wszystkim wyjście z pułapki niskiej dzietności”. W tym kontekście minister wskazywała na konieczność wsparcia finansowego rodzin, wzmacnianie roli rodziny, wzmacnianie opieki nad dziećmi do lat 3, a także prowadzenie równej, strategicznej polityki rządu, samorządów, organizacji pozarządowych i pracodawców. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO Dodała, że kolejnym realizowanym przez rząd instrumentem wspierającym polskie rodziny ma być właśnie Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. – Jego celem jest przede wszystkim częściowe pokrycie wydatków związanych z opieką na drugie i kolejne dziecko, a także zachęcanie rodziców do podejmowania decyzji o powiększaniu rodziny – powiedziała.

Co przewiduje program?


Maląg poinformowała, że wnioski o świadczenie będą mogły być składane wyłącznie przez internet, a obsługą programu zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Polski Ład i pomoc dla biznesu przy granicy. Posłowie zajmą się ustawami

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek przedstawiła projekty, którymi zajmą się posłowie podczas rozpoczynającego się w środę 37. posiedzenia. – Przed nami...

zobacz więcej

– Szacujemy, że tym świadczeniem będzie objętych 615 tys. dzieci i kapitał opiekuńczy będzie właśnie tym instrumentem, który będzie pomagał łączyć pracę zawodową z życiem rodzinnym – powiedziała.

Minister przypomniała, że projekt przewiduje też wprowadzenie dofinansowania do pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna w wysokości do 400 zł miesięcznie. Dofinansowanie będzie dotyczyć dzieci, które nie są objęte Rodzinnym Kapitałem Opiekuńczym. Wsparcie w wysokości 400 zł będzie wypłacane bezpośrednio podmiotowi prowadzącemu żłobek, klub dziecięcy lub zatrudniającemu dziennego opiekuna.

– Zależy nam na tym, żeby adresować środki w ramach programu Maluch Plus do jednostek samorządu terytorialnego i – jeżeli będą takowe potrzeby i zainteresowanie rodziców – dać możliwość stworzenia żłobka w każdej gminie. Jeżeli samorządy nie będą tego wyzwania podejmowały z różnych względów, będziemy też zwracali się do różnych podmiotów niesamorządowych o możliwość tworzenia w ramach konkursu tych zadań – powiedziała szefowa MRiPS.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej