RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Minister Czarnek o nauce zdalnej. „To będzie decydowało”

Nauka w szkołach a kolejna fala epidemii (fot. PAP/Leszek Szymański)
Nauka w szkołach a kolejna fala epidemii (fot. PAP/Leszek Szymański)

Czwarta fala pandemii nie dotarła jeszcze do szkół. 99,9 proc. uczniów uczy się w trybie stacjonarnym – powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. – To nie liczba zakażeń dziennych, ale hospitalizacji i wydolność służby zdrowia będą decydowały o przechodzeniu w tryb zdalny – wskazał.

Co z nauką stacjonarną? Minister Czarnek o perspektywach na nowy rok szkolny

Przewidujemy, że cały rok będzie w szkolnych ławkach; jesteśmy przekonani, że w perspektywie najbliższych miesięcy utrzymamy naukę stacjonarną –...

zobacz więcej

Minister edukacji pytany na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia o sytuację w szkołach w kontekście coraz większej liczby dziennych przypadków zakażeń koronawirusem zapewnił, że jest w codziennym kontakcie z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, z jego służbami, z kierującym Głównym Inspektoratem Sanitarnym Krzysztofem Saczką, a także z kuratorami, którzy są z kolei w kontakcie z dyrektorami szkół.

Zbieramy codziennie informacje na temat tego, co się dzieje w szkołach. Chcę zapewnić, że w szkołach ta czwarta fala pandemii jeszcze nie trafiła. 99,9 proc. uczniów uczy się w trybie stacjonarnym. Zaledwie 7 placówek na ponad 20 tysięcy działa w trybie zdalnym. W kilkudziesięciu przypadkach mamy do czynienia z hybrydą, czyli sytuacją, w której poszczególne klasy zostały wysłane na kwarantannę i na naukę zdalną z uwagi na ognisko zakaźne, ale to dot. 0,1 proc. uczniów – podkreślił. – A zatem sytuacja jest bardzo dobra – ocenił.

Nauka w szkołach a czwarta fala


Dopytywany o to, jakie dane będą decydujące, jeżeli chodzi o ewentualne przenoszenie nauki w tryb zdalny , odpowiedział: „Jeśli chodzi o takie incydentalne sprawy czy przypadki pojedyncze to oczywiście dyrektorzy szkół mają uprawnienie do tego, żeby w uzgodnieniu ze służbami sanitarnymi decydować o przejściu na tryb zdalny poszczególnego oddziału, klasy bądź całej szkoły, jeśli pojawi się ognisko zakaźne w poszczególnych szkołach”.

Powrót do szkół. Minister Czarnek: Tak będzie wyglądała nauka przez kilka miesięcy

W najbliższych miesiącach nauka w szkołach będzie odbywała się w całości stacjonarnie – zapowiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek....

zobacz więcej

– Jeśli chodzi o systemowe rozwiązanie to zagrożenie dla nauki stacjonarnej jest tylko wówczas, kiedy wydolność systemu ochrony zdrowia byłaby rzeczywiście postawiona w takiej sytuacji, jak podczas trzeciej czy drugiej fali koronawirusa, kiedy widzieliśmy rzeczywiście bardzo duże kłopoty służby zdrowia – przepełnione szpitale, również te tymczasowe, które zostały przygotowane w celu zwalczania covid i wtedy rzeczywiście musielibyśmy podejmować decyzje o ograniczeniu kontaktów społecznych – wskazał Czarnek.

Przypomniał, że „w szkołach uczy się 4 mln 600 tys. dzieci, a zatem w ruchu około oświatowym, patrząc na wszystkich, którzy w tym ruchu około oświatowym się znajdują, to jest od kilku do kilkunastu mln osób dziennie, wtedy rzeczywiście w celu przerwania kontaktów społecznych i powstrzymania transmisji koronawirusa trzeba by było podejmować taką decyzję”.

Zaznaczył, że „to nie liczba zakażeń dziennych, ale liczba hospitalizacji i wydolność służby zdrowia jest tutaj rzeczywiście czynnikiem decydującym”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej